banner15

Suriye'de 'Zafer Cuması'na silahlı müdahale: 16 ölü

Şam Der'a ve Humus'ta gerçekleştirilen gösterilerde en az 16 kişi hayatını kaybetti

Suriye'de 'Zafer Cuması'na silahlı müdahale: 16 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da ve Humus kentinde göstericilere ateş açılması sonucunda 2 kişinin öldüğü bildirildi. Der'a'da ise en az 14 kişi hayatını kaybetti.

Londra merkezli Suriye İnsan Harı Gözlem grubuyla, yerel koordinasyon komitelerinin verdikleri bilgilere göre Şam'da ve Humus'ta da bugün erken saatlerde düzenlenen gösterilere, güvenlik güçleri ateş açarak müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin geniş çaplı tutuklamalar yaptığı da kaydedildi.

SURİYE 'ZAFER CUMASI' İÇİN SOKAKLARDA

Suriyeli muhalifler altı aydır devam neden Esad karşıtı gösterilerde bu hafta da meydanlara indi. Ramazan ayının 3. cumasına denk gelen gösteriler 'zafer cuması' olarak adlandırıldı.

DEYR EZ ZOR'DA GÖSTERİCİLERE CANLI MERMİ

Görgü şahitlerinin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre Suriye'nin Deyr ez Zor kentinde Baas güçleri göstericilere canlı mermiler ile müdahale etti.

Baas güçlerinin sert müdahalesi sonrası çok sayıda kişinin yaralandığı açıklandı.

DER'A'DA 14 ÖLÜ

Suriye'nin çeşitli kentlerinde yönetim karşıtı gösteriler düzenlendiği, Der'a kentindeki gösterilerde Baas güçlerinin açtığı ateşte ölü sayısının 14'e yükseldiği bildirildi. 

El Cezire televizyonu, başkent Şam'ın banliyöleri dahil olmak üzere ülkenin birçok kentinde yönetim karşıtı gösterilerin düzenlendiğini, Der'a kentine bağlı Herek, İnhil ve Kabaka'daki gösterilerde Baas güçlerinin göstericilere müdahale etmesi sonucunda çıkan çatışmalarda ölü sayısının 12'ye çıktığını duyurdu. 

Daha önce kentteki ölü sayısı 4 olarak verilmişti. 

İdlib'e bağlı Cebel El Zaviye'deki gösterilerde götericilerin ''Halk başkanın idamını istiyor'' diye sloganlar attığını belirtten televizyon kanalı, Suriye ordusuna bağlı askerin Der'a'da tutukladıkları insanlara eziyet ettiğini gösteren video görüntülerini yayımladı. 

 

İdlib bölgesinde gerçekleştirilen gece gösterisinden bir görüntü

 

Hama'da mumlarla gerçekleştirilen protesto gösterisi...

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 17:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35