banner39

Suriye'deki bombalar tarihi de vuruyor

ÖSO, Suriye rejimine bağlı birliklerin kutsal mekanlar ve tarihi eserleri hedef alan saldırılarına ara vermeden devam ettiğini duyurdu.

Ortadoğu 08.09.2013, 08:55 08.09.2013, 09:01
Suriye'deki bombalar tarihi de vuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye rejimine bağlı birliklerin, kutsal mekanlar ve tarihi eserleri hedef alan saldırılarına ara vermeden devam ettiğini duyurdu.

ÖSO'nun Şam kırsallarından sorumlu askeri konseyinden yapılan yazılı açıklamada, rejime bağlı güçlerin, Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Malule şehrini ağır silahlarla bombaladığı ve saldırı sırasında tarihi Saint Sarkis Manastırı'nın bir kısmının tahrip olduğu belirtildi.

Açıklamada, ÖSO'nun, dünyanın en eski Hristiyan şehri olarak bilinen Malule'yi kontrol altına aldığı, halkın ve kutsal mekanların korunmasından yine ÖSO'nun sorumlu olduğu ifade edildi.

ÖSO Askeri Konseyi Rakka Sözcüsü Ahmed Ebu Bekir de rejimin Rakka kentindeki Fırat Barajı'nın çevresini bombaladığı belirtti.

Ahmed Ebu Bekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejimin uçaklarla Fırat Barajı'nın çevresini bombaladığını ifade ederek, "Uçaklar barajın arakasındaki Esad gölüne varil bombası attı. Ayrıca barajın çevresini misket bombasıyla, bombaladı. Bombalardan biri elektrik üreten türbinlerden birine denk gelerek, zarar verdi" dedi.

Fırat Barajı'nın Suriye'nin birçok bölgesine elektrik sağladığını hatırlatan Ebu Bekir, baraj gölünün ülkenin stratejik su kaynaklarından biri olduğunu kaydetti.

DÜN YİNE ONLARCA MUHALİF ÖLDÜRÜLDÜ

Diğer taraftan, Suriye'de rejime bağlı ordu güçlerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 97 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), tarafından yapılan açıklamada, Esad'e bağlı güçlerin, yönetim karşıtlarına yönelik havadan ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda, başkent Şam'ın banliyölerinde 28, İdlib'te 26, Humus'ta 13,  Dera'da 12, Halep'te 8, Deyru'z Zor'da 7 ve Hama'da 3 olmak üzere toplam 97 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ölenler arasında 6 çocuk ile 4 kadının da bulunduğu ifade edilen açıklamada, operasyonlarda çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bu arada, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin başkent Şam'ın güneyindeki bölgeleri yerden yere atılan füzelerle vurduğu ve bölgede silahlı gruplarla Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı dile getirildi.

Kentin doğu kesimlerindeki Kabun banliyösüne yoğun tank ateşinin gerçekleştiği aktarılan açıklamada, başkentin Muaddamiye, Haresta, Yermuk, Duma, Dareya ve Cobar bölgelerinin havan topu ile topçu ateşine maruz kaldığı vurgulandı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?