banner39

Suriye'deki çocuk felci vakaları Cenevre'ye taşınıyor

Ülkede 66 çocuk felci vakasının görüldüğü açıklanırken, SMDK "muhaliflere çocuk aşısı verilmesi konusu Cenevre-2 Konferansı'nda müzakere masasında olacak" dedi

Ortadoğu 19.12.2013, 17:14 19.12.2013, 17:14
Suriye'deki çocuk felci vakaları Cenevre'ye taşınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ülkede, 66 çocuk felci vakasının görüldüğünü bildirdi.

SMDK tarafından yayınlanan "Çocuk Felci Her Gün Bir Suriyeli Çocuğu Öldürüyor" başlıklı açıklamada, çocuk felci vakalarının 52'sinin Deyru'z Zor kentinde, 14'ünün ise ülkenin farklı bölgelerinde görüldüğü belirtildi.

Vakaların bu konudaki aşının yapılmamasından kaynaklandığı dile getirilen açıklamada, "Uluslararası kurumlar tarafından muhaliflere çocuk aşısı verilmesi konusu, Cenevre-2 Konferansı'nda müzakere masasında olacak" denildi.

Deyru'z Zor Sağlık Ofisi Müdürü Mustafa ed-Deyri de bölgede daha önce yüzde 95 oranında aşılama yapılarken, ülkedeki krizin ardından bu rakamın yüzde 40'a düştüğünü ifade etti.

Kentte yaşayanların içme suyunu Fırat Nehri'nden karşıladığını aktaran Deyri, arıtma sistemindeki bozukluk nedeniyle nehir sularının büyük ölçüde kirli olduğu bunun da hastalıklara yol açtığını belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da bir süre önce yapılan açıklamada ise Deyru'z Zor'da 267 bin çocuğun aşılandığı iddia edilmiş, ancak büyük bölümü muhaliflerin elinde olan kentte, bu bölgelerde yaşayanlara aşı ulaşıp ulaşmadığı belirtilmemişti.

Öte yandan SMDK'ya bağlı Destek Koordinasyon Birimi tarafından konuyla ilgili yayınlanan açıklamada ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nu (UNICEF) çocuk felci aşısı temin etmemesi nedeniyle eleştirdi.

Açıklamada, Destek Koordinasyon Biriminin, muhaliflerin elinde olan bölgelerde yıl sonundan önce geniş çaplı çocuk felci aşısı kampanyası başlatmak için gerekli ekipmanı tamamladığı ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden ekim ayında yapılan açıklamada, Suriye'de, 14 yıl aradan sonra ilk defa, çocuk felciyle ilgili şüpheli vakalara rastlandığı bildirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?