Suriye'deki işkence fotoğraflarına tepkiler

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq "Eğer gerçekse bu fotoğraflar gerçekten dehşet verici" derken, Danimarka "sistematik işkence" vurgusu yaptı

Suriye'deki işkence fotoğraflarına tepkiler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Suriye'deki savaş suçu belgelerinin "gerçekten dehşet verici" olduğunu belirterek, "Biz işkence, infaz ve kötü muamelenin karşısında olduğumuzu Suriye krizi başladığından bu yana hep belirttik, bunun karşısında olmayı da sürdüreceğiz" dedi.

Farhan Haq, basın toplantısında AA muhabirinin, Suriye’de 11 bin kişinin, gözaltında işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönündeki rapor ve bu işkencelerin faillerinin BM Güvenlik Konseyi tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) sevkedilmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un talepte bulunup bulunmayacağı sorusunu yanıtladı. 

Raporlarda yer alan belgeleri incelediklerini kaydeden Haq, Suriye'de işkence ve kötü muamele uygulamaları nedeniyle eskiden beri kaygılı olduklarını belirterek, Genel Sekreter Ban'ın bunun karşısında olduğunu defalarca vurguladığını ifade etti.

Raporun içeriğini ve fotoğrafları incelemekte olduklarını ifade eden Haq, "Eğer gerçekse, bu fotoğraflar gerçekten dehşet verici. Biz işkence, infaz ve kötü muamelenin karşısında olduğumuzu Suriye krizi başladığından bu yana hep belirttik, bunun karşısında olmayı da sürdüreceğiz" dedi. 

Suriye Hükümeti'nin BM Güvenlik Konseyi tarafından ICC'ye sevk edilmesi konusunda da Haq, buna BMGK üyelerinin karar vereceğini ancak onların da öncelikle bu raporu ve fotoğrafları incelemesi gerekeceğini söyledi.

Danimarka: Sistemle işkence

Danimarka Dışişleri Bakanı Holger K. Nielsen de, Suriye'de ortaya çıkan görüntülerin rejimin insanlık dışı bir sistemle işkence yaptığını ortaya koyduğunu belirtti.

Nielsen yaptığı açıklamada, Suriye'de işkence yapıldığına dair net kanıtların ortaya çıktığını ifade etti. "Kanıtlar rejimin insanlık dışı bir sistemle işkence yaptığını ortaya koyuyor" diyen Nielsen, bu durumun, Esed'e karşı durmanın ve Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığı fikrini daha da güçlendirdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Nielsen, ortaya çıkan işkence konusunun, Uluslararası Ceza Mahkemesine gelmesinin kaçınılmaz bir durum olduğunu ifade ederek Suriye'de savaş ve insanlık suçu işleyen herkesin cezalandırılmasının da çok önemli olduğunu bildirdi.

"İnsan vicdanını sızlatıyor"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Sözcüsü ve Kürdistan Parlamenterler Birliği üyesi Halil ibrahim ise, "Suriye'deki vahşet hangi dinden veya ırktan olursa olsun, insan vicdanını sızlatıyor" dedi. 

İbrahim, medyada yayımlanan savaş suçu fotoğraflarının her açıdan "insanlık dışı" olduğunu söyledi. 

Yayımlanan fotoğraflarla Suriye'de insan değerinin kalmadığının ispatlandığını belirten İbrahim, "Fotoğraflar her şeyi ortaya çıkardı, artık kimse vahşeti inkar edemez. Deliller, Beşşar Esed'in uluslararası mahkemede yargılanması için yeterlidir. İnsana değer veren devletler, bu fotoğraflardan sonra susmamalıdır" şeklinde konuştu. 

Hama Katliamı'nda Suriye'de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu on binlerce insanın öldürüldüğünü hatırlatan İbrahim şöyle konuştu: 

"Suriye'deki rejim, arkadaşlarını bile acımadan öldüren bir tarihe sahiptir. Bana göre, 3 yıldır savaş suçu işleniyor. Şuan Halep, Rakka ve Humus'un hali içler acısıdır. İran, Suriye'deki savaşı ve Bağdat'taki patlamaları bahçesinde meydana gelen olaylar olarak görüyor. İran da artık bu fotoğraflardan sonra Esed rejimine verdiği desteği çekmelidir. İran gibi bir İslam ülkesinin bu zulmün yanında değil karşısında yer alması gerekiyor. Binlerce insanın hapishanelerde aç bırakılarak ve işkence edilerek öldürüldüğü kanıtlarıyla karşı karşıyayız. Esed rejiminin insanlara sistemli işkence yaparak öldürmesinin kınıyoruz, lanetliyoruz. Bütün parti ve derneklerden isteğimiz birlik olup rejimin işlediği suçları durdurmalarıdır."

Cenevre-2 Konferansı öncesinde işkence delillerinin dünya kamuoyuyla paylaşılmasının önemli olduğunu kaydeden İbrahim, artık farklı sonuçların çıkması ve Suriye'de geçici bir hükümetin kurulması gerektiğini ifade etti. İbrahim, "Halkını katleden eli kanlıların acilen yargılanması şarttır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 21:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35