banner39

Suriye'deki Kürt partiler Cenevre-2 toplantısında

Cenevre-2 Konferansı'na tek çatı altında katılmak isteyen Suriye'deki Kürt partilerinin, Mesut Barzani öncülüğündeki toplantıları devam ediyor

Ortadoğu 17.12.2013, 14:54 17.12.2013, 14:54
Suriye'deki Kürt partiler Cenevre-2 toplantısında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cenevre-2 Konferansı'na tek çatı altında katılmak isteyen Suriye'deki Kürt partilerinin, Erbil'deki toplantıları devam ediyor. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ara buluculuk yaptıkları toplantıya, Suriyeli Kürt partilerinin oluşturduğu iki meclisin üyeleri katılıyor. 

Suriye Kürt Ulusal Meclisi'nden 5, Rojava Meclisi'nden 5 olmak üzere 10 temsilcinin hazır bulunduğu toplantı, iki gündür Selahaddin ilçesinde sürüyor. PYD'li yetkililerin de hazır bulunduğu toplantılara, Salih Müslim katılmadı. Müslim'in yerine PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah katıldı. 

Toplantıları, AA muhabirine değerlendiren Azadi Partisi IKBY Temsilcisi ve Suriye Kürt Ulusal Meclisi Komite Üyesi Kawa Azizi, iki Kürt meclisi arasındaki görüşmenin ortak bir mutabakat metni hazırlama yönünde olacağını söyledi.

Azizi, PYD'nin diğer partilerle birlikte Cenevre-2'ye katılmak istediğini belirterek, "Barzani, hakemliğinde bir uzlaşmaya varılmak isteniyor" dedi.

Mesut Barzani'nin Selahaddin ilçesindeki konutunda dün başlayan ve bugün basına kapalı devam eden toplantıyla ilgili IKBY Başkanlık sitesinde yapılan yazılı açıklamada ise Kürtlerin tek bir ses olarak Cenevre-2 Konferansı'na katılması için toplantıların düzenlendiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?