Suriye'deki muhalif grupların dağılımı GRAFİK

İsyancıların en büyük grubunu ÖSO oluşturuyor. Hatta ÖSO bir çatı kuruluş olarak kabul ediliyor; ancak yine de bazı gruplar ondan bağımsız hareket etmeye devam ediyor

Suriye'deki muhalif grupların dağılımı GRAFİK

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de Beşar Esad rejimine karşı savaşan onlarca irili ufaklı grup bulunuyor. Dünya kamu oyunda en çok ÖSO ile El Nusra'nın ismi biliniyor; ancak onların haricinde onlarca grup var. Bu grupların hemen hemen tamamına yakının tek ve en öncelikli amacı Beşar Esad'ın bir an önce iktidardan uzaklaşması. Ancak ikincil amaçlarda ise biraz farklılıklar olabiliyor. İsyancıların en büyük grubunu ÖSO oluşturuyor. Hatta ÖSO bir çatı kuruluş olarak kabul ediliyor; ancak yine de bazı gruplar ondan bağımsız hareket etmeye devam ediyor. ÖSO'nun öncelikli hedef Esad'ın devrilmesi, sonrasında ise halkın belirleyeceği bir yönetim sistemini kurmak.

ÖSO'nun dışında kalan ve bazılarının El Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen gruplar ise şimdiden açıkça Suriye'de Esad'dan sonra İslam kurallarına göre bir devletin kurulması gerektiğini söylüyor.

Tüm grupların üyelerinin sayısı tahminlere göre 100 bini buluyor. Bunlardan en büyüğü yaklaşık 31 bin üyesi olduğu tahmin edilen ÖSO.

İşte Suriye'deki muhalif grupların dağılım grafiği:

BÜYÜT(+)

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 15:31
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 7 yıl Önce

dikkat ettim sayılarını zikrederken isyancı kelimesini kullanmışsınız sayın iran bülteni! mücahit demeye diliniz varmaz sizin!

banner39