banner39

Suriye'deki muhalifler Halep kuşatmasını sarstı

Halep kuşatmasının kırılması için bugün yeni bir saldırı başlatan Suriye'deki muhalif gruplar Esad birliklerinin bulunduğu bölgelere yoğun saldırılar başlattı

Ortadoğu 28.10.2016, 17:38 28.10.2016, 17:38
Suriye'deki muhalifler Halep kuşatmasını sarstı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Halep kuşatmasını kırmak için Ebu Ömer el Serakib Gazvesi adı altında muhaliflerin başlattığı saldırılarda Ahrar'uş Şam Hareketi, Şii milisler ve rejim askerlerinin konuşlandığı Neyrab Hava Üssü'ne çoklu grad rampasıyla saldırdı.

Bölgeden gelen haberler arasında Halep operasyonunda muhaliflerin şimdiye kadar 5 bombalı araç saldırısı yaptığı bildirildi.

1070 konutları bölgesinde rejimin son kontrol noktasına muhalifler tarafından şiddetli bir saldırı başlatılırken Fetih Ordusu'na bağlı ŞFC grubu Esad birliklerinin bulunduğu Dahiyat isimli bölgeyi ele geçirdiğini, bölgede rejimin çöktüğünü onlarca militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Halep operasyonuna katılan gruplar, el-Cephet'ül Şam, Ceyş ul Mücahidin, Tajamu Fastaqm Kama Umirt, Cephetü'l Asala vel Tanmiya, Harekat Nour el Din el Zinki, 16. Bölük, Ceyşil Tahrir, 1.Tugay, Sultan Murad, Ceyşil İzzeh, Liva Ahrar Sunnah, Özgür İdlib Ordusu, Ceyşül İslam, Ceyşül Sunnah, Feyleküş Şam, Ahraruş Şam, Liva ul Hak, Şam'ın Fethi Cephesi, Cundul Aksa, Türkistan İslam Partisi olarak açıklandı.

Beş binden fazla muhalifin katıldığı operasyonun adı "Büyük Savaş" olarak açıklandı

Suriyeli muhalifler, Rejim-Rusya ve İran destekli Şii milislerin kuşatma altında tuttuğu ve 250 binden fazla sivilin yaşadığı Halep'e yönelik kuşatmayı kırma harekat düzenliyor.

Operasyonun adı "Ebu Ömer el Serakib Gazvesi" olarak duyuruldu. Ebu Ömer el Serakib, geçtiğimiz ay ABD hava saldırısında hayatını kaybeden Şam'ın Fethi Cephesi -eski Nusra Cephesi- komutanı.

Suriye'nin en büyük kenti olan Halep, 2011'de başlayan iç savaşın ardından muhalif grupların denetimine geçti. Rusya'nın Suriye'ye yerleşmesinden sonra muhaliflere yönelik saldırılarını artıran Esad rejimi, İran ve Rusya'nın da desteği ile Halep'i kuşatmaya aldı. Esad ve Rusya uzun zamandan beri kente yönelik ağır hava saldırıları gerçekleştiriyor. Rejimin Rusya'nın da desteği ile muhaliflerin elinde bulunan Kastillo yolunu ele geçirmesi ile birlikte muhaliflerin Halep ile bağlantısı zayıfladı ve kent Esad tarafından kuşatma altına alındı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?