banner39

Suriye'deki olaylarda 58 ölü

Suriye'de meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 58'e yükseldi.

Ortadoğu 19.06.2012, 20:27 20.06.2012, 01:00
Suriye'deki olaylarda 58 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de, ordunun muhaliflere karşı hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda açılan ateş sonucu ölü sayısının 58'e yükseldiği bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, yaptığı açıklamada, yönetimin uzun zamandan beri operasyonlarını yoğunlaştırdığı Humus'ta 20, başkent Şam'ın banliyölerinde 17, Hama kentinde 8, Lazkiye'de 4, Deyr Ez Zor'da 3, Dera ve Halep'te 2'şer, Suveyda ve Haseke'de 1'er kişinin, güvenlik güçlerinin ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda yaşamlarını yitirdiğini belirtti.

Suriye Genel Devrim Konseyi de Hama'da gerçek savaşın ordu ile muhalifler arasında gerçekleştirdiğini ve kentte şiddetli patlamaların meydana geldiğini ifade ederek, halkın yoğun ateş nedeniyle yaralılara ulaşamadığını kaydetti.

Lazkiye'nin Cebel El Ekrad bölgesinde nizami ordu ile Özgür Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ve ordunun her türlü silahı kullandığını dile getiren konsey, ordunun Cebel El Ekrad'ta muhaliflere karşı tearuz helikopteri, füze ve fosfor bombaları kullandığını ileri sürdü.

Konseyin medya sorumlusu Ebu Hişam, Hama'da gerçek bir savaşın yaşandığını, ordunun ağır silahlarla saldırması sonucu ölü ve çok sayıda yaralının bulunduğunu ifade ederek halkın kenti terk etmeye başladığını söyledi.

Hama'da nizami ordu ile Özgür Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların meydana geldiğini ifade eden Ebu Hişam, kentin güneyindeki bölgede, Arbain ve Halep yolu üzerinde bölgelerde şiddetli patlama ve yoğun silah seslerinin geldiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?