banner39

Suriye'deki olaylarda 61 kişi öldü

Suriye'de Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin saldırıları sonucu 61 kişinin öldüğü açıklandı

Ortadoğu 11.12.2012, 17:19 11.12.2012, 17:19
Suriye'deki olaylarda 61 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere roket ve havan toplarıyla saldırması sonucu ölü sayısının 61'e yükseldiği bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin roketlerle ve havan toplarıyla Şam'ın Duma, Doğu Guta, Daraya, Aseli ve Haresta bölgelerine gerçekleştirdiği saldırılarda 33 kişinin öldüğünü belirtti.

SNHR, operasyonlarda, Halep'te 11, Humus'ta 5, İdlib ve Hama'da 4'er, Deyru'z Zor'da 2, Dera ve Lazkiye'de birer olmak üzere ülke genelindeki olaylarda 61 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada, Şam'da operasyonlar nedeniyle ve yakacak mazotun olmamasından kent merkezi dahil olmak üzere uzun süren elektrik kesintilerinin yaşandığını ifade eden Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Fehd, AA muhabirine, Şam'ın birçok bölgesinde halkın ekmek, yakacak mazot ve un bulmadığını, çevre mahallelerde halkın odun toplayarak ısınmaya başladığını söyledi.

Kentte mutfak tüpünün tedarikinde sıkıntıların yaşandığını ve halkın bin 200 Suriye Lirası (yaklaşık 30 TL) olan tüpü kara borsadan 2 bin 500 Suriye lirasından (yaklaşık 62 TL) satın aldığını aktaran Ebu Fehd, şehirde bir kaç tane benzin istasyondan benzin alındığını ve benzincilerin önünde uzun araç kuyruklarının olduğunu söyledi.

Halep kentinin Şam'dan farklı olmadığını sözlerine ekleyen Ebu Fehd, Halep'te merkezdeki ekmek yapan fırınların önünde uzun kuyrukların oluştuğu bilgisini bölgedeki aktivistlerden aldığını dile getirdi.

Halep'te halkın mutfak tüpünü ise kara borsadan 4 bin Suriye lirasından (yaklaşık 98 TL) aldığını kaydeden Ebu Fehd, birçok elektrik santralinde yakacak mazotun bitmesinden dolayı elektriğin sık aralıklarla kesildiğini söyledi Ebu Fehd, İdlib, Haresta, Amude ve Kamışlı kentinde bazı günlerin hiç elektrik verilmediğini belirtti.

Hayatın gün gittikçe zorlaştığını anlatan Ebu Fehd, yetersiz beslenmeden dolayı çocuklarda bazı hastalıkların baş gösterdiğini ve bu hastalıklar için ülkede ilacın bulunmadığının altını çizdi.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü