banner39

Suriye'deki Rus füzeleri İsrail'e işlemiyor!

Rusya tarafından Suriye'ye konuşlandırılan S-400 füzelerinin, Şam'da suikastler gerçekleştiren İsrail uçaklarına kapalı olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 23.12.2015, 12:01 23.12.2015, 13:19
Suriye'deki Rus füzeleri İsrail'e işlemiyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in yaklaşık 30 yıl hapishanelerde tuttuğu Hizbullah üyesini yıllar sonra Şam'da düzenlediği hava saldırısıyla öldürmesinin yankıları devam ediyor. Rusya'nın, Türkiye ile yaşanan gerilimden sonra Suriye'ye konuşlandırdığı S-400 füzelerine rağmen İsrail uçaklarının burada operasyon düzenlemesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Eş- Şark'ül Ewsat'ın İsrail basınına dayandırdığı haberine göre, İsrail kaynakları, Rusya'nın benzer üç suiskastı daha görmezden geldiğini öne sürüyor. İki ülke arasında konuyla ilgili anlaşmalar olduğu iddia ediliyor.

İsrail istihbaratına yakın kaynaklar Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Semir Kantar'ın Şam yakınlarında bir binaya düzenlenen hava saldırısında öldürülmesinin ardında Rusya ile yapılan gizli bir anlaşma olduğunu belirttiler.Kaynaklardan biri ise Kantar’ın suikasta uğradığı sırada, Rusya’nın korumasında olan ve S – 400 füzelerinin komuta merkezinin de bulunduğu bir bölgede olduğunu iddia etti. Bir başka kaynak ise Rusya’nın operasyon boyunca sessiz kaldığını ve hiçbir tepki göstermeden beklediğini söyledi.

İsrail yönetimi ise Semir Kantar’a yönelik suikasttan memnuniyet duyarken yapılan operasyonla ilgili bilgi vermedi.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?