banner39

Suriye'den ABD'ye yaptırım tepkisi

ABD'nin, Suriye devlet radyo ve televizyon kurumuna yaptırım kararına tepki gösteren Suriye'ye göre, ABD basın özgürlüğüne "el koyuyor."

Ortadoğu 06.03.2012, 19:38 06.03.2012, 19:38
Suriye'den ABD'ye yaptırım tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şam yönetimi, ABD'nin, Suriye devlet radyo ve televizyonu kurumuna yaptırımlar uygulama kararını "basın ve düşünce özgürlüğüne el koyma" olarak niteledi.

Sana ajansı, bu yaptırımların "ABD ve Batı ülkelerinin övündüğü basın ve düşünce özgürlüğüne, el konması" çerçevesinde yer aldığını iddia ederek, "Amerika'nın bu tutumunun, bu güçlerin övündüğü demokrasi ve basın özgürlüğü presiplerinin sadece birer slogandan ibaret olduğunu ve bunları yalnızca kendi siyasi gündemleri ve çıkarlarına hizmet etmek için kullandıklarını ispatladığını" öne sürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman da açıklamasında, "resmi medyanın, basın özgürlüğünden bahsedebilecek son kurum olduğunu, bu medyanın tek bir düşünceyi ifade ettiğini, onun da rejimin düşünceleri olduğunu" belirtti.

ABD, Suriye devlet radyo ve televizyonu kurumuna da yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

ABD Maliye Bakanlığı Yaptırımlar Şefi Adam Szubin, Suriye Radyo ve Televizyonu Genel Organizasyonu adlı kurumun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin, kendi halkına yönelik aldığı sert tedbirleri desteklemede üstlendiği rol nedeniyle ABD'nin yaptırım uygulayacağı kurumlar listesine dahil edildiğini söylemişti.

Szubin söz konusu kurumun, ''Kendi halkına yönelik giderek artan barbarca saldırılara yenilerini ekleyen ve kendi yarattığı şiddeti maskelemeye ve meşrulaştırma arayışına giren Suriye rejiminin bir kolu gibi hareket ettiğini'' vurgulamıştı.

ABD'nin Suriye'nin ABD'deki mal varlıklarını bloke etme kararı çerçevesinde uygulamaya koyduğu yaptırımlar, ABD vatandaşlarının, Suriye devlet radyo ve televizyon kurumu ile işlem gerçekleştirmesini yasaklıyor.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?