banner15

Suriye'den Arap Birliği'ne sert tepki

Arap Birliği ülkelerinin son dönemde yaptıkları açıklamalar ile Suriye yönetimine ülkede şiddet olaylarından duydukları kaygıyı dile getirmesi Şam yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı

Suriye'den Arap Birliği'ne sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi'nin bugün gerçekleştirmesi beklenen Şam ziyareti Suriye yönetiminin isteği üzerine sürpriz bir şekilde ertelendi.

Diplomatik kaynaklar ziyarete saatler kala gelen ertelemenin gerekçesi olarak, El Arabi'nin bazı muhaliflerle görüşmesine Suriye yönetiminin bir tepkisi olarak değerlendiriyor.

Suriye'de yönetime karşı ayaklanmalar altıncı ayına yaklaşırken, protestolarda yaşanan can kayıpları uluslararası kamu oyunun yanı sıra Arap Birliği ülkelerinin de tepkisini çekiyor. Birlik daha önce yaptığı açıklamalarla ülkedeki süreçten duyulan endişeyi dile getirmişti.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi'nin Şam'a yapması beklenen ziyaretin, "Suriye'nin talebi üzerine" belirsiz bir tarihe ertelendiği bildirildi. Sürpriz erteleme kararı ile ilgili her iki taraf bir gerekçe sunmaması dikkat çekti.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, "Suriye devleti, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi’den Şam’a düzenlemeyi planladığı ziyaretini var olan ve kendisine ayrıntılı olarak belirtilen durumlar nedeniyle ertelemesini talep etti." şeklinde haberi duyurdu. Haberde ayrıca El Arabi’ye iletilen mesajda ziyaret için yeni bir tarih belirleneceği ifade edildi.

Genel Sekreter Nebil El Arabi'nin, Şam ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşeceği ve görüşmede Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarının "Şiddetin durdurulması ve bir an önce reformların gerçekleştirilmesi" yönündeki mesajının iletileceği kaydedilmişti.

El Arabi'nin Şam ziyaretinin Suriye yönetimi tarafından ertelenmesi ve erteleme gerekçesi ile ilgili açıklama yapılmaması ise dikkat çekiyor. Körfez ülkelerinin yanı sıra Arap Birliği ülkelerinin son dönemde yaptıkları açıklamalar ile Suriye yönetimine ülkede şiddet olaylarından duydukları kaygıyı dile getirmesi Şam yönetimini rahatsız ediyor.

Her fırsatta ülkedeki gelişmeleri bir iç sorun olarak değerlendiren Suriye yönetimi, yabancı hiç bir müdahaleyi kabul etmeyeceğini söylüyordu. Diplomatik kaynaklar ise El Arabi'nin son anda ertelenen Şam ziyaretine gerekçe olarak bazı muhaliflerle görüşmesi sebebiyle Şam yönetimini bir tepkisi olarak değerlendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35