banner39

Suriye'den büyük kaçış

Suriye Kızılayı ekibinin dolaştığı Baba Amr'da mahalle sakinlerinin büyük bir kısmının kaçtığı belirlendi. New York Times Gazetesi, gecenin bir vakti Asi Nehri’ni kullanarak Türkiye’ye kaçan Arap mültecileri görüntüledi

Ortadoğu 07.03.2012, 19:35 08.03.2012, 09:23
Suriye'den büyük kaçış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Suriye'nin Humus kentindeki Baba Amr semtinde yaşayanların büyük bir kısmının mahalleden kaçtığını bildirdi.

Merkezi Cenevre'de bulunan ICRC, bugün erken saatlerde semte giren Suriye Kızılayı ekibinin yaklaşık 45 dakika dolaştığını ve mahalle sakinlerinin büyük bir kısmının kaçtığını belirlediğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insan haklarından sorumlu yardımcısı Valerie Amos'un da semte girmesine olanak tanınmıştı.

Güvenlik güçlerinin bir ay süren kuşatmanın ardından kontrol altına aldığı Baba Amr'a bir haftadır kimsenin girmesine izin verilmiyordu.

ASİDEN KAÇIŞ

New York Times Gazetesi, gecenin bir vakti Suriye’deki çatışmalardan Asi Nehri’ni kullanarak Türkiye’ye kaçan Arap mültecileri görüntüledi.

Kayıklarla taşınanlar arasında, çocuklar ve yaşlıların yanı sıra, tedavi koşulları oluşmadığı için Türkiye’ye getirilen yaralılar da var. Bunlardan bazıları, sırf tutuklanma riskinden korktuğu için ülkesinde tedavi olmuyor. Gazeteye konuşan 23 yaşındaki Arif adlı bir aktivist, “Burası her gün böyle. Dün bir adam getirdim. Elleri ve gözleri yoktu” dedi. Sınırı geçmeye çalışanlara yardım etmek amacıyla beş kişilik bir ekip kurduklarını anlatan Suriyeli Arif, “Eskiden bu kayıklara nişanlımı bindirirdim. Artık yaralıları alıyorum” şeklinde konuştu.

Türk yetkililerinden edinilen bilgiye göre, son bir ayda Türkiye sınırından içeri girmeyi başaran Suriyelilerin sayısı bin 500. Mülteci kamplarındaki nüfussa yeniden yükseldi ve 11 bine ulaştı.

Humus ‘temizleniyor’ İdlib’in suyu kaynadı

Haftalarca durmadan bombaladığı Humus şehrinde geçtiğimiz günlerde kontrolü ele geçiren Suriye Ordusu’nun, bölgede “savaş suçları temizliği”ne başladığı ve sivil halka uygulanan şiddet ve baskının izlerini yok etmeye çalıştığı haberleri geliyor. Kimileri, 1995 yılında Bosna’da yaşanan Srebrenica’daki katliama benzetiyor. Ancak burada Müslüman, Müslüman’a karşı. Öte yandan, kimi yorumcuların deyişiyle Humus’taki başarısının ardından “momentum” yakalayan Esad rejimi, şimdi de Türkiye sınırına çok yakın İdlib’e benzer bir müdahale için düğmeye bastı. İdlib’in etrafının büyük ölçüde askerlerce çevrildiği, çok sayıda tankın da şehrin dışında hazır bekletildiği ifade ediliyor.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?