Suriye'den kaçış sürüyor

Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasının ardından alevlenen askeri müdahale tartışmaları, ülkeden kaçışları hızlandırdı.

Suriye'den kaçış sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de üç yıla yakın süredir devam eden iç savaş nedeniyle ülkesini terketmek zorunda kalan 2,5 milyona yakın Suriyeli, komşu ülkelere sığındı.

Bu kapsamda en fazla geçiş olan ülkelerin başında Lübnan, Ürdün ve Türkiye geliyor. Ancak son günlerde hem Suriye'nin kuzeyinde artan çatışmalar hem de muhtemel uluslararası askeri müdahale tartışmaları nedeniyle Suriye'den özellikle Irak'a kaçışlarda artış görülürken, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'ye de geçişler sürüyor.

Askeri müdahale tartışmaları kaçışları hızlandırdı

Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasının ardından son bir haftada ülkeden kaçışlarda artış gözlemleniyor. BMMYK'nin verilerine göre, Suriye'de kimyasal silah saldırısının düzenlendiği 21 Ağustos'tan itibaren, Mısır'a 3 bin 762, Lübnan'a 11 bin 203, Türkiye'ye 18 bin 869 Suriyeli göç etti. Ancak ülkeden kaçışların hem rejimin olası yeni kimyasal saldırıları, hem de gündemde olan uluslararası askerimüdahale tartışmaları nedeniyle artarak devam etmesi bekleniyor. Ülkede baş gösteren açlık vakaları da kaçışlarda önemli bir etken olarak gösteriliyor. 

Öte yandan, son dönemde Suriye'den özellikle Irak'a yoğun bir göç olduğu gözlemleniyor. Bu çerçevede BM Genel Sekreterlik Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 15 Ağustos'tan bu yana 44 binden fazla Suriyeli'nin, Irak'ın kuzeyine sığındığını bildirdi. 

BİNLERCE SURİYELİ GÖÇE HAZIRLANIYOR

Suriye'den kaçışlar tüm hızıyla sürerken, henüz komşu ülkeye geçmeyi başaramayan binlerce Suriyeli, ülke içinde zor şartlar altında hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgesinde yer alan Atme, Kah, Kerame, Akrabat Babül-Hava ve Babül Selam'da olmak üzere 6 büyük kamp bulunuyor. Ancak bu kampların yanı sıra, ülkenin farklı bölgelerinde de küçük nüfuslar barındıran onlarca toplanma yeri bulunuyor. 

Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaklaşık 40 bin Suriyeli kamplarda yaşamının devam ettirmeye çalışırken, 21 Ağustos'taki kimyasal silah saldırısının ardından Atme'ye 2 bin, Babül-Selam'a 5 bin, Trablus'a ise 3 bin insanın göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. 

GÖÇÜN ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Suriye'den 2013'ün başından itibaren 1 milyondan fazla kişi, bölge ülkelerine göç etmek zorunda kaldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Başkanı Guterres'İn geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamasında, 2013 sonuna kadar Suriyeli sığınmacı sayısının 8 milyonu bulabileceği uyarısında bulunması ise yakın vadede yeni bir insani dramın yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu gözler önüne seriyor. Şu anda bile 1 milyonu aşkın çocuğun sığınmacı durumuna düşmüş olması, tüm dünyanın gözü önünde seyreden insanlık dramının ne boyutlara ulaşbileceğini gösteriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 18:15
banner53
YORUM EKLE

banner39