banner15

Suriye'den sürpriz reform

Şubat ayından beri büyük gösterilere sahne olan Suriye'de Devlet Başkanı Esad, sivillerin de gazete ve TV açabilmesini ve devletin gazetecilere bilgi akışı sağlamasını öngören bir yasa çıkarıyor

Suriye'den sürpriz reform

5 aydır süren hükümet karşıtı protestolara gösterdiği sert tepki nedeniyle büyük tepki ve yaptırımlara maruz kalan Suriye lideri Esad, çok önemli bir reform kararı aldı.

Esad’ın çıkaracağı yeni basın kanunu kapsamında gazetecilerin hapse atılması yasaklanacak. Suriye’nin SANA haber ajansının duyurduğuna göre, basın mensuplarına ayrıca bilgiye erişim sağlanmasında engel çıkarılmayacak.

AFP haber ajansına konuşan ve yeni reformu değerlendiren Gazeteciler Birliği başkanı Elias Murad, “yeni kanunun gazetecilerin hapse girmesine neden olan sebepleri kısmen hafiflettiğini” belirtti. Bu sebepler arasında “devletin itibar ve haysiyetine, ulusal birliğe ordunun moralini yıpratmak” da bulunuyordu.

GAZETECİLER BİLGİYE DAHA RAHAT ULAŞACAK

Murad, Suriye’deki gazeteciler olarak “toplumun gerçeği sunmak adına her zaman daha büyük bir rol oynamak istediklerini” ifade etti.

Yeni kanunun gazetecilerin hapse atılmasını önleyeceğine dikkat çeken Murad, “artık bilgiye ulaşmak için daha fazla özgürlüğe sahip olacağız ve yetkililer de bize bilgi vermek konusunda sorumlu olacak” dedi.

Bu ay başında hükümet tarafından değerlendirilen ve hayata geçirilen yeni kanun altında, bağımsız basın konseyi de oluşturulacak. Murad, “Artık siviller gazete veya televizyon açabilecek. Ayrıca hükümet yetkilileri ve kamu kurumları gazetecilere bilgi sağlayacak” açıklamasında bulundu.

İLK OLARAK KOMİSYON KURULDU

Buna karşın, Suriye’de karalama amaçlı haber yapan gazeteciler 21 bin dolara kadar çıkan para cezaları alabiliyor.

Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmud, Mayıs ayında bir basın komisyonunun oluşturulmasından bahsetmiş ve komisyonun uzmanlar, gazeteciler ve akademisyenlerden oluşacağını ifade etmişti. Mahmud amaçlarının, “gazeteler, radyo ve televizyon için geniş kapsamlı bir yasa oluşturulması olarak” belirtmişti.

Esad’ın gerçekleştirmiş olduğu en son reform, Mart ayında patlak veren ve bugüne kadar 2 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan hükümet karşıtı protestoları dindirmek için gösterdiği en son hamle oldu. Esad, bu ay başında yaptığı bir açıklamada ilerideki parlamento seçimlerine birden çok partinin katılmasını sağlayacak reformlar üzerinde çalışacaklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 23:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35