Suriye'den Türkiye iması

Suriye yönetimi bugün başkent Şam'da meydana gelen intihar saldırısından, muhalifleri destekleyen ülkeleri sorumlu tuttu. Suçlanan ülkeler arasında Türkiye de var

Suriye'den Türkiye iması

Suriye Enformasyon Bakanı Şam'da bugün gerçekleşen saldırının 'Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının' ortak operasyonu olduğunu iddia etti.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi Şam'da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia etti.

Umran ez-Zuabi patlamalarla ilgili olarak "Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır" şeklinde konuştu. Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını ifade eden Zuabi, Şam'daki 4. Tümen karargahında herhangi bir patlamanın söz konusu olmadığını belirtti

BAŞKANLIK BİNASINDA GÜVENLİK ARTTIRILDI

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısına yönelik düzenlenen intihar saldırısının ardından Devlet Başkanlığı binası etrafında hareketlilik olduğu bildirildi. Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket'in öldüğü saldırıdan sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'nın etrafına tanklar yığılmaya başlandığı belirtildi.

MUHALİFLERİ DESTEKLEYENLERE TEPKİ

Suriye'deki intihar saldırısının ardından yaptığı ilk açıklamada dış güçleri işaret etti. Suriye tarafından CNN'e yaptığı ilk açıklamada terörle mücadeleye devam edileceği belirtilerek, "Bu saldırı terörle mücadelede ordunun kararlılığını daha da artırmıştır" denildi. Suriye Enformasyon Bakanı da, "Suriye halkı gelişmiş bir halktır. Medeni bir ülkedir ve farklı görüşlere inanır. Terörizme, mezhep çatışmalarına inanmıyoruz. Suriye'ye herhangi bir mermi göndermiş her ülkenin bu patlamadan payı var " diyerek örtülü bir şekilde Türkiye ve Katar'ı suçladı.

Patlamanın ardından Suriye'den yapılan ilk açıklamada "terörist saldırının" bazı "kiralık eller"in işi olduğu belirtildi.
Açıklamada, faillerin peşine düşüleceği ve "suç çeteleri"nin kökünün kazınacağı ifade edildi. Savunma Bakan'ın yerine yeni bakan da atandığı açıklamada belirtildi

SURİYE ORDUSU: HAYAL GÖRÜYORLAR

Suriye Ordusu ise saldırılardan sonra yaptığı açıklamada "Kim üst kademeyi öldürerek Suriye ordusunu bükebileceğini sanıyorsa hayal görüyor" dedi. Suriye ordusu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili olarak, "Terör saldırıları bizi yıldıramaz" açıklamasını yaptı. Suriye televizyonunda ordu adına yapılan açıklamada, "Terör saldırıları bizi yıldıramaz. Korkakça yapılan bu saldırıyla teröre karşı daha kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi. Açıklamada, Suriye rejiminin ülkeyi teröristlerden "temizlemekte" kararlı olduğu vurgulandı.

RUSYA: NİHAİ ÇATIŞMALAR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya'nın BM güvenlik Konseyi'nin Suriye'de devrime desteği ifade edebilecek bir kararın alınmasına izin vermeyeceği"ni belirtti. Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapmak için bulunduğu Kremlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki mevcut çatışmaları "son çatışmalar" olarak nitelendirdi. Sergey Lavrov, "Moskova'nın Suriye'de devrim hareketini destekleyen bir karara karşı olduğu"nu vurguladı.

Lavrov, "7. maddeyi ve yaptırımları kabul edemeyiz" diyerek, "muhalifleri sakinleştirmek için uluslararası sahnede bazı tarafların çatışmaların devam etmesine kışkırttığı"nı ifade etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 17:52
banner53
YORUM EKLE

banner39