banner15

Suriye'den yeni göç dalgası geliyor

IŞİD ile Suriyeli muhalifler arasında şiddetlenen çatışmalardan kaçan binlerce kişi Türkiye sınırına yöneldi.

Suriye'den yeni göç dalgası geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, son 48 saatte 30 bin kişinin Suriye'deki çatışma bölgelerinden kaçtığını belirtti. Örgüt, sınırlarını açması için Türkiye'ye çağrıda bulundu. özellikle IŞİD ve muhalifler arasında şiddetlenen açtışmalr nedeniyle onbinlerce Suriyeli Türkiye sınırına doğru hareketlendi.

Örgüt, Türkiye'den Suriyeli mülteciler için sınırı açmasını istedi. Ayrıca örgüt Türkiye'deki sınır görevlilerinin sınıra yaklaşan mültecilerin bir kısmına ateş açtığını da öne sürdü.

Halep'te rejim güçleri, muhalifler ve IŞİD militanları arasındaki ciddi çatışmalar yaşandığı bildiriliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Esad'a bağlı birliklerin Rus uçaklarının desteğiyle Halep'in kuzeyinde bir operasyon başlattığını da iddia etti. Ancak Londra merkezli kuruluşun kendi kaynaklarına dayanarak aktardığı bilgiler bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Çatışmaların, Suriye Ordusu ve muhalif gruplar tarafından genel itibariyle bağlı kalınan yedi haftalık ateşkes sürecini de tehlikeye attığına dikkat çekiliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48