Suriyeli alimden yardım çağrısı

Şam Alimler Birliği Başkanı Usame er-Rıfaî, Suriye'nin muhasara altındaki bölgelerine yardım edilmesi için çağrıda bulundu

Suriyeli alimden yardım çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şam Alimler Birliği Başkanı Usame er-Rıfaî, Suriye'de 30 aydan uzun süredir kadın ve çocukların katledildiğini, şehirlerin muhasara altında tutulduğunu ve acil ihtiyaçların bazı bölgelere ulaştırılamadığını belirterek Türkiye'ye acil yardım çağrısı yaptı.

Hüküm Dergisi'ne konuşan Usame er-Rıfaî, "Müslümanlardan Suriye'de ki açlığa karşı mallarıyla da harekete geçip, kalplerinde iman meşalesinin hâlâ yanıyor olduğunu insanlık âlemine göstermelerini bekliyoruz." dedi.

Türkiye'den gelen yardımların ülkenin belirli noktalara ulaştırıldığını kaydeden Rifai, muhasara altındaki bölgelere ise gıda malzemesi ve hayati ihtiyaçların dahi sokulamadığını, bu bölgelerde açlığın had safhada olduğunu söyledi. Rifai, "Şayet birisi rejimin barikatlarını aşıp da bu bölgelere yardım malzemesi soktuysa, yakalanması durumunda ölüm cezasına çarptırılıyor" dedi.

Kendisinde dinden, şereften ve vicdandan zerre kadar pay olan herkesin muhasara altında tutularak açlığa mahkûm edilen mazlum halkın yanında yer alması gerektiğini ifade eden Rifai, şu ifadeleri kullandı:

"Muhasara altında ki bazı bölgelerde fetva heyetlerinde görev yapan bazı ilim adamı kardeşlerimiz dünyanın gözleri önünde cereyan eden çaresizliğe çözüm bulabilme adına zaruret halini dikkate alarak kedi ve köpek etinin yenmesine dair fetva verdiler. Burada asıl düşünülmesi gereken, bütün bunlar hürriyet nutukları atan, özgürlük anıtı diken ve iki asırdır özgürlük propagandası yapan uluslararası kamuoyunun önünde cereyan ediyor ve Batı'nın vicdanı rahatsız olmuyor. Bu sıkıntılı süreçte bütün kardeşlerimiz yakinen gördü ki karşımızda kendi menfaatleri için dünyayı yakmaktan çekinmeyen, özgürlük söylemleriyle dünyayı köleleştiren bir Batı var."

"Tüm Müslümanlardan bu katliama karşı mallarıyla da harekete geçip, kalplerinde iman meşalesinin hâlâ yanıyor olduğunu insanlık âlemine göstermelerini bekliyoruz" diyen Rifai, Türkiye halkının çok yardımsever olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye halkı gerçekten İslam kardeşliğinin ne olduğunu ve nasıl anlaşılması gerektiğini kâmil manada temsil ettiler. Bizlere ve tüm insanlığa yeniden Sahabe-i Kirâm'da ki o derin muhabbeti ve o yüce zatların ruh hallerini hatırlattılar. Allah Teâlâ'dan tüm İslam âlemini bu duygularla müzeyyen kılmasını talep ederiz. Şüphesiz ki O, işiten, yakın olan ve duaları kabul edendir."

Şam Alimler Birliği Başkanı olan Usame er-Rifaî'nin imamlık yaptığı cami,  2011 yılının Kadir Gecesi'nde rejim güçleri tarafından basılarak çok sayıda insan katledilmiş, Rİfai de başından yaralanmıştı.

Usame er-Rifai, Esad güçlerinin kendisine yönelik baskıları artıp çeşitli suikast planları deşifre olunca çalışmalarını İstanbul'a taşıdı. Halk ayaklanmasından önce de çok defa Türkiye'ye gelen Rifai, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'a olan dostluğu ve İhvan-ı Muslimin'e yakınlığı ile de biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 10:27
banner53
YORUM EKLE

banner39