banner39

Suriyeli bakandan İran'a kritik ziyaret

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim İran'da muhaliflerin Şam'da da Halep'te de başarısız olacaklarını savundu

Ortadoğu 29.07.2012, 11:53 29.07.2012, 16:04
Suriyeli bakandan İran'a kritik ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, temaslarda bulunmak üzere İran'a gitti.

Muallim, "terörist" olarak tanımladığı Suriyeli muhaliflerin, "Şam'da olduğu gibi Halep'te de başarısız olacaklarını" söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, bugün Tahran'a gerçekleştirdiği ziyarette İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından her iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Muallim basın toplantısında yaptığı açıklamada, muhalifleri terörist olarak tanımlayarak, "Şam'daki çatışmalarda başarısız oldukları gibi Halep'te de başarısız olacaklar." dedi.

Muallim, Suriye'de "komplo" olarak nitelendirdiği krizin arkasında üstüörtülü İsrail ile Körfez ülkelerini olduğunu ifade etti. Ülkesinin Suriye'deki krizin çözümüne katkı sağlayacağına inandığı Anan planına bağlı olduğunu ifade eden Suriye Dışişleri Bakanı, Annan planının dış müdahaleyi engellen siyasi bir çözüm sunduğunu söyledi.

"Suriye topraklarını korumak üzere yeterli güce sahiptir." diyen Muallim, elleri kana bulaşmayan ve silahını teslim edenleri affedeceklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi ise Suriye hükümetine reformlar konusunda fırsat verilmesi gerektiğini ifade ederek, Suriye'de yönetim değişimini "vehim" olarak nitelendirdi.

Velid'in İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ve öteki yetkililerle de ayrı ayrı bir araya geleceği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?