banner39

Suriyeli çocukların gözünden savaş/VİDEO

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Lübnan’daki kamplarda yaşama tutunmaya çalışan Suriyeli çocuklar, duygularını resme döktü. Kimi çocuklar evlerini yerle bir eden savaş uçaklarını çizerken, kimi çocuklar savaşta kaybettikleri en yakın arkadaşlarını çizdi

Ortadoğu 13.03.2014, 19:57 13.03.2014, 19:57
Suriyeli çocukların gözünden savaş/VİDEO

Suriyeli mülteci çocuklar, ülkelerindeki iç savaşta şahit olduklarını resme döktü. Kimi, evleri vuran uçakları ve katliamları, kimi de savaşta kaybettiği en yakın arkadaşını çizdi. Ölüm getiren tankların yanı sıra, geleceğe dair umutlar da resimlere yansıdı.

Suriyeli çocukların resimlerinden oluşan sergi, Beyrut'ta açıldı. Organizatörler, 80 resmin yer aldığı sergiyle çocukların yaşadıklarını yine onların gözünden göstermeyi hedefliyor.

‘İÇLERİNDEKİ ÇOCUĞU GÖRSÜNLER DİYE’

Serginin organizatörleri, Suriyeli çocukların ne kadar büyük bir kapasiteye sahip olduklarını göstermek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söylediler. Bunun yanı sıra çocuklara da içlerindeki çocuğu göstermek istediklerini söyleyen organizatörler, resimlerin çocukların psikolojilerini yansıttığını ifade ettiler. 

İç dünyalarını yansıtan çocuklar, savaşta olduğu gibi bu sergide de yalnız kaldı. Sergi beklenen ilgiyi görmedi, az sayıda da olsa sergiyi gezenler Suriyeli çocukların yaşadıklarıyla bu resimler aracılığıyla yüzleşti.

SERGİ AVRUPA’YA GÖTÜRÜLECEK

Sergiye gelen az sayıdaki ziyaretçi, serginin Suriyeli çocukları desteklemek adına iyi bir yol olduğunu, yaptıkları resimlerin de onların saflıklarını yansıttığını sözlerine eklediler.

Mart ayının ortasına kadar açık kalacak sergi, Avrupa'ya da götürülecek. Ardından resimler açık arttırma usulü ile satılacak. Satıştan elde edilecek gelirle mülteci çocukların ihtiyacı karşılanacak. 

Kaynak: KUZEY HABER AJANSI

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?