Suriyeli doktorlar Lübnan'da hastane açtı

Yurt dışında çalışan Suriyeli doktorlar, Lübnan'da buluşup hastane açtı

Suriyeli doktorlar Lübnan'da hastane açtı

Yurt dışında çalışan Suriyeli doktorlar, Lübnan'ın Trablus şehrinde açtıkları hastanede hizmet veriyor. İç savaşta yaralanarak Lübnan'a kaçan Suriyeliler için gönüllü çalışan doktorların içinde Fransa'da görevini bırakıp gelenler de var. Hastanede sadece yaralılara değil, savaştan kaçan kadın ve çocuklara da hizmet veriliyor.

Suriye'deki iç savaşta yaralananlar ve canını kurtaranlar komşu ülkelere kaçmaya devam ediyor. Ülkelerindeki savaşa duyarsız kalmayan Suriyeli doktorlar, Lübnan'ın Trablus şehrinde açtıkları hastanede yaralılara ve savaştan kaçıp buraya sığınanlara gönüllü hizmet veriyor.

Fransa'da cerrah olan Gazi El Esved de bu doktorlardan biri. Suriye'den canını kurtararak yaralı kaçan hastaların yardımına koştuklarını söyleyen Esved, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Ailemiz, çocuklarımız olan Suriyelileri tedavi etmek için buradayız. Burada çok hasta var. Yanmış yaralanmış hastalar geliyor. Burada 15 kişilik bir doktor gurubuyuz. Kadın, çocuk, iç hastalıkları gibi birçok branştan doktor var. Günde 70 hastayla başladık şimdi 500 hasta geliyor. Çocuklar ve gençler geliyor. Yanıklar çok var. Savaşın getirdiği bütün hastalıklardan muzdarip hastalar geliyor." diye konuştu. Esved, özellikle kimyasal silahların kullanıldığı bölgelerden yanık yaraları olanların çok geldiğini ifade etti.

Hastanede gönüllü olarak çalışan iç hastalıkları uzmanı Doktor Mahir Kaşif, Suriye'nin Lazkiye şehrinden. Günde 80 hastaya baktığını söyleyen Kaşif, çocuk hastaların çok fazla olduğunu ifade ediyor.

Savaşlarda en fazla çocuklar ölüyor ya da yaralanıyor. Bu çocuklardan biri de 15 yaşındaki Abdo El İbrahim. İdlib'de evlerinde otururken üstlerine roket düştüğünü anlatan İbrahim, sırtından ve kolundan yaralanmış. Beşşar Esad'a seslenen İbrahim, "Esad seni yıkacağız. Sen benim bir kolumu yaraladın, öbür kolum var. Allah seni muvaffak etmesin." diyerek kızgınlığını dile getirdi.

Evlerinde yatarken üstlerine düşen roketle kolunu kaybeden Abdulhafız Akkar ise "Bir evde 17 kişiydik. Üzerimize roket geldi. Yanımda bacanağımın kızı vardı. O öldü. Ben de kolumdan yaralandım." diye konuştu.

Esad askerleriyle çatışırken bacağından yaralanan ve hastaneden tedavi edilen 23 yaşındaki Abdullah Hüseyin, yaşadıklarını Cihan'a anlattı. Hüseyin, "Kuseyr bölgesinde çatışmalar devam ederken kardeşlerimle eve girdik. Biz orada çatışıyorduk. Bir kız vardı 17 yaşında yüzüne şarapnel geldi o sıra benim de ayağıma düştü. Arkadaşlarım beni oradan kaldırarak götürdü. Bölge harabeye dönmüştü. Bulunduğumuz bölgede ilaç ve tedavi çok kısıtlı beni Trablus'a getirdiler." dedi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39