'Suriyeli eski Bakan İstanbul'da' iddiası

Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığındığı belirtilen Beşar Esad'ın eski savunma bakanının dün İstanbul'a ulaştığı iddia ediliyor

'Suriyeli eski Bakan İstanbul'da' iddiası

A. Aydoğan Kalabalık - Dünya Bülteni / Kahire

Suriye rejiminden ayrılarak Türkiye'ye sığındığı belirtilen eski savunma bakanı Ali Habib konusunda farklı yerlerden farklı açıklamalar geliyor. Habib'in Türkiye'ye sığındığı yönünde haberlerin çıkmasının ardından Suriye yönetimi iddiaları yalanladı; ancak yalanlamalara rağmen Kuds El Arabi ve Reuters Haber Ajansı Habib'in Türkiye'de olduğu ve İstanbul'a ulaştığı yönünde haberler yaptı.

Suriye muhalefeti kaynakları tarafından dün yapılan açıklamada, Bakan'ın Türkiye'ye sınırdan geçtiği ve İstanbul'da olduğu belirtildi.

Kuds el Arabi Gazetesi'nin konu ile ilgili haberinde, Ali Habib'in Batı ülkeleri istihbarat birimlerinin yardımı ile kaçtığı kaydedildi. Esad rejiminin Habib'i uzun süredir ev hapsinde tuttuğu ifade edildi.

Reuters'a konuşan Suriyeli muhalif Kemal el Libvani kaynaklarının sağlam olduğu, Habib'in İstanbul'da bulunduğunu kaydetti.

Körfez kaynaklı bilgiler de Suriye eski savunma bakanının geçen salı günü gece Türkiye'ye geçtiğini doğruladı.

Suriye devlet televizyonu ise konu ile ilgili haberi yalanladı. Televizyonun haberinde Ali Habib'in evinde olduğunu ve söz konusu haberlerin uydurma olduğunu belirtti.

Ali Habib'in 2011 yılında Esad yönetiminin göstericileri öldürmeye başlamasının ardından rejimden ayrıldığı, Amerikan yönetiminin, Esad'ın düşürülmesinin ardından Habib'e önemli roller verebileceği konuşuluyor.

Öte yandan Türk yetkililerin konu ile ilgili her hangi bir açıklama yapmadığı belirtildi. Ancak Suriye devlet televizyonunun "Habib'in evinde olduğu" haberini tekrar yayınlamamasının Habib'in Türkiye'de olduğunu doğrular nitelikte olduğu konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 11:45
banner53
YORUM EKLE

banner39