banner39

Suriyeli iki muhalif grup birleşti

Halep'in iki büyük silahlı grubu olan Tevhid ve Fetih tugayları düzenlenen askeri törenle birleşti

Ortadoğu 13.09.2013, 17:46 13.09.2013, 17:46
Suriyeli iki muhalif grup birleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de devam eden iç savaşta Halep'in kuzeyini ve merkezinin büyük bir bölümünü kontrol altına alan muhalif gruplardan Tevhid ve Fetih tugayları birleşme kararı aldı.

Tevhid Tugayı ve Fetih Tugayı, Halep'teki Piyade Okulu'nda düzenledikleri törende, iki grubun siyasi ve askeri anlamda ortak hareket edeceğini açıkladı.

Törende, iki muhalif grubun askerleri tanklar eşliğinde ortak gösteri yaptı.

Törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan komutan Abdulaziz Selame, "Bizimle anlaşarak birleşmeyi kabul eden Fetih Tugayı komutanlarına teşekkür ediyorum. Biz Halep'teki ve Suriye genelindeki tüm grupların ortak çalışmasını istiyoruz. Yolumuz uzun, bu birleşme, diğer gruplara da örneklik teşkil edecektir. Biz Halep'in geleceğini ve güvenliğini bu şekilde garanti altına almış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

''TEK DERTLERİ İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ''

Komutan Abdulkadir Salih ise Fetih Tugayı'nın Tevhid Tugayı'ndan sonra Halep'teki ikinci en büyük grup olduğunu ifade ederek, bu birleşmenin Esad ordusunu bozguna uğratacağını iddia etti.

"Bu sadece ilk adımdı, önümüzdeki günlerde diğer gruplarla birlikte Halep genelinde güvenliği sağlayacak polis birlikleri de kurmayı düşünüyoruz" diyen Salih sözlerini şöyle tamamladı:

"Birileri Suriyelilerin kanı üzerinde oyun oynuyor, tek dertleri İsrail'in güvenliği. Arap ülkeleri ve Batı ülkelerinden bir şey beklemiyoruz. Bu zamana kadar onlardan silah almadık ve onlarla da masaya oturmadık."

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?