banner39

Suriyeli Kürtler Cenevre-2'ye tek heyetle gidiyor

Suriyeli Kürt partiler uzlaşmaya vardı: Suriye'deki tüm Kürt partileri tek bir heyetle Cenevre-2'ye gidecek, Irak-Suriye Sınırı'ndaki gümrük kapıları açık tutulacak, ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için 11 kişilik gözlemci komitesi oluşturulacak

Ortadoğu 24.12.2013, 14:51 24.12.2013, 15:34
Suriyeli Kürtler Cenevre-2'ye tek heyetle gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cenevre-2 toplantısına tek heyetle katılmak amacıyla bir haftayı aşkın süredir Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde toplantılar düzenleyen Suriyeli Kürt partiler, üç konuda uzlaşmaya vardı. Alınan kararlara göre, Suriye'deki tüm Kürt siyasi partileri tek bir heyetle Cenevre-2'ye gidecek. Irak-Suriye sınırındaki gümrük kapıları açık tutulacak. İlişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için 11 kişilik gözlemci komitesi oluşturulacak.

Erbil International Otel'de düzenlenen basın toplantısında varılan kararları Suriyeli Kürt partilerin oluşturduğu Rojava Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Meclisi'nin yetkilileri açıkladı. Rojava Halk Meclisi Başkanı Abdülselam Ahmet, Suriye'nin geleceğinin Cenevre-2 Konferansı'na detaylı bir şekilde ele alınacağını ve bu yüzden katılımın önemli bu yüzden de Kürtlerin tek bir heyetle toplantıya iştirak etmelerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

''Kürtler Cenevre-2 tek heyet olarak gidecek''

Suriye'de yaşanan iç savaşta Kürtlerin üçüncü taraf olduğunu belirten Ahmet, Suriye'deki Kürtlerin fedakarlıkları ve çabalarıyla kendilerini ispat ladığını kaydederek şöyle konuştu:

''Cenevre-2'de Kürt meselesi konuşulmazsa eksik bir konferans olacaktır. Kürtler, Cenevre-2'ye tek çatı altında gideceğiz. Biz, Suriye'deki devrimin barışla sonuçlanacağına hep inandık. Bölgemizde Kürt, Arap ve Süryani herkes birlikte yaşıyor. Barışla yaşamak için çok zahmet çektik ve elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. Umarız Kürt meclisleri, olarak bugün aldığımız kararlar da buna hizmet eder.''

Kürt, Arap ve Süryanilerin birlikte hareket etmeleri halinde başarılı olabileceklerini ifade eden Ahmet, oluşturulan Kürt Yüksek Konseyi'nin buna güzel bir örnek olduğunu savundu.

''Sınır kapısı siyasete alet edilmemeli''

Suriye tarafındaki Semelka Sınır Kapısı ile IKBY tarafındaki Peşhabur Sınır Kapıları'nın sürekli açık tutulacağı kararını aldıklarını vurgulayan Ahmet, şunları kaydetti:

''İnsanların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmesi için hazırlıkların da yapılması lazım. Sınır kapısı siyasete alet edilmemeli, pazarlık konusu olmaktan çıkmalıdır. Hangi taraftan olursa olsun kimse kapıyı çıkarlarına paralel olarak kapatma girişiminde bulunmamalı. Sınır hep açık kalmalı. Halkımız istediği gibi gelip geçebilmelidir. Biz hepimiz biriz beraberiz.''

Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD'nin tutukladığı siyasiler konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Ahmet, Rojava Halk Meclisi olarak bunların serbest bırakılmaları girişimde bulunda kararı aldıklarını da belirtti.

Gözlemci komitesi kurulacak

Suriye'de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi amacıyla bir gözlemci komitesi kuracaklarına dikkati çeken Abdülselam Ahmet, ''Heyetlerle yaptığımız görüşmeler sonucunda 11 kişiden oluşacak bağımsız hareket edebilme yetkisine sahip bir gözlemci komitesi kuracağız. Bu komite sınır kapısı, sağlık, insani yardım ve eğitim gibi birçok konuda gözlem yapabilecek. Bu gözlemlerini tarafsız bir şekilde dile getirme yetkisine sahip olacaklar'' ifadelerini kullandı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi(ENSK) Üyesi Tahir Sıfuk ise Ahmet'in açıkladığı konuların 90'ına katıldığını bu konuların hepsinde anlaştıklarını açıkladı.

Sıfuk, ''Konferansa Suriye muhalefetiyle birlikte katılma kararı aldık. Eğer Suriye muhalefeti, onlarla birlikte toplantıya katılmamızı istemezse Kürtler olarak katılacağız. Kürtlerin tek heyet olarak katılması sorunlarımız dile getirmemiz konusunda çok önemlidir. Bu konferans Suriye'nin geleceğinin şekillenmesinde çok önem arz ediyor'' şeklinde konuştu.

Suriyeli Kürt partileri yetkilileri basın toplantısında PYD ile diğer siyasi oluşumlar arasındaki ilişkilerin düzelmesi için arabuluculuk rolü üstlenen IKBY Başkanı Mesut Barzani, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e sık sık teşekkür ettiler.

Parti temsilcileri, 17 Aralık 2013 tarihinde bu yana IKBY'nın Erbil kentinde toplantılar yapıyorlardı. İlk toplantılarını Barzani, Zana ve Baydemir'in katılımıyla gerçekleştirmişlerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?