banner39

Suriyeli Kürtler Türkiye'den memnun

Suriye Kürt Ulusal Meclisi "Türkiye'nin yeni tavrının bir ilk olduğunu, bu tavrın devam etmesinin arzu edildiğini" açıkladı

Ortadoğu 03.08.2012, 15:44 03.08.2012, 16:06
Suriyeli Kürtler Türkiye'den memnun

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Kürt Ulusal Meclisi (SKUM) Başkanı İsmail Reşad Heme, Erbil temasları sırasında Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşmeye hazır oldukları konusunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye görüş bildirdiklerini belirterek, "Doğrusunu isterseniz bizimle aynı masaya oturacağına inanmıyorduk. Toplantı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun da isteği üzerine yapıldı. Suriye Ulusal Konseyi ile birlikte bizi de görmek istiyordu" dedi.

Heme, Suriye'deki Kürt sorunu konusunda Türkiye'nin siyasetinde ilk kez dikkat çekici ve farklı bir bakış açısı olduğunu düşündüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye ilk kez Suriye Kürtleri konusunda olumluydu. Suriye'nin bütünlüğü içinde Kürtlerin birlikteliğine karşı olmadığını, Suriye Ulusal Konseyi'ni Suriye halkının, bizi de (SKUM) Kürtlerinin temsilcisi olarak gördüklerini, Konsey ile ortak hareket ettiğimiz takdirde bizleri destekleyeceğini öğrendik. Doğrusunu söylemek gerekirse Davutoğlu'nun böyle bir şey söyleyeceğine inanmıyorduk. Ortaya çıkan şey şu ki, Türkiye artık Suriye'deki tüm kesimlere eşit bakıyor. Toplantıdan sonra kendi aramızda yaptığımız değerlendirmede Türkiye'nin yeni tavrının bir ilk olduğuna, olumlu olduğuna kanaat getirdik. Biz bu tavrın devam etmesini arzu ediyoruz."

PKK'nın Suriye'deki uzantısı durumunda olan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) son gelişmelere yaklaşımına da değinen SKUM Başkanı Heme, "PYD, Türkiye ile karşılıklı ilişkilere karşı değil. Sayın Davutoğlu ile yaptığımız toplantıya da karşı çıkmadılar. Onlar da katılmak, toplantıda hazır olmak istiyorlardı. Toplantıya katılmamaları onlarda belli bir kalp kırıklığına neden oldu ancak neden katılamadıklarını kendilerine anlattık. Arzumuz, önümüzdeki süreçte yapılabilecek toplantılara onların da katılmasıdır. Şunun altını çizmek istiyorum; Türkiye ile ilişkilerimizin olumlu noktada gelişmesi konusunda tavrımız birdir. Biz Suriye Kürtleriyiz ve Türkiye de komşumuzdur. Türkiye için tehlike olacak bir oluşum içine girmeyiz, biz Türkiye'yi dost ve komşu bir ülke olarak görüyoruz. İlişkilerimiz de iyi olsun istiyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?