banner39

Suriyeli Kürtlerden Esad referandumu

Suriye'de Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde yapılacak referandumla halka "Esad'la devam mı tamam mı" sorusu sorulacak

Ortadoğu 16.12.2012, 17:59 17.12.2012, 16:43
Suriyeli Kürtlerden Esad referandumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de muhalifler ve Beşşar Esad rejimi arasında süren iç savaşta rejim güçlerinin her geçen gün kan kaybettiğini öngören Suriyeli Kürtler, ''Esad'la devam, ya da tamam referandumuna gidiyor.

Suriye' de iç savaş sonrası ülkede yaşanan kargaşa ve otorite boşluğundan faydalanarak ülkenin kuzeyinde Kürt nüfusunun yoğun olduğu kentlerin yönetimine el koyan PKK/PYD, 'Kürdistan' sınırları içinde ilan ettiği kentlerde referanduma gidiyor.

Elde edilen bilgilere göre PKK/PYD, yarın yapılması planlanan referandum için gün boyu anons yaparak halkı sandığa davet etti. Yapılacak referandumun ülkede yaşanan iç savaş sonrası Beşşar Esad rejimine tam destek veren PKK/PYD'nin Suriyeli Kürtlerden gelen aşırı tepki sonrası bu kararını gözden geçirmek için aldığı iddia ediliyor. PKK/PYD aralarında Kobani, Afrin, Darbesiyeh, Tırbesipi, Serekani, Amude, Derik ve Kamışlı'da yarından itibaren Kürtlerin önüne referandum sandığı koyacak. Referandum sandığında halkın, "Esad rejimi ile devam, ya da tamam'' kararını vermesini istenecek.

Camii ve okullara konulacak referandum sandıklarında 15 yaşından büyük olan çocuklar da oy kullanabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?