Suriyeli Kürtlerden geçici yönetim

Kürt Yüksek Konseyi, Suriye'nin Kürt bölgesinde geçici yönetim kurmak için tasarı hazırladı. Ankara ise "Özerklik ilanı olursa kabul edilmez" diyor

Suriyeli Kürtlerden geçici yönetim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava'daki Kürt Yüksek Konseyi'nin bileşenleri bölgede geçici bir yönetim oluşması için hazırlanan projeyi imzaladı. Ankara ise "Proje, özerklik ilanının ön adımı ise kabul edilemez" diyor.

CNN Türk'te yer alan habere göre Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "bu tür ön dayatmalar geçiş sürecine uygun olmadığı gibi, ilave istikrarsızlık getirir" görüşünü savundu. Yetkililer "Ama Suriye'de parlamento kurulana kadar sadece eğitim ve sağlık gibi günlük ihtiyaçları karşılamak için oluşturulan geçici yönetimler ise, bu bizim için anlaşılır" dedi.

PYD lideri Salih Müslim ve diğer Suriyeli Kürt partilerin temsilcileri ile geçen ağustos ayında İstanbul'da görüşmeler yapılmış, görüşmelerde yerel komiteler kurulması gündeme gelmişti.
Müslim, o görüşmede özerklik ya da bağımsızlık talepleri olmadığını vurgulamıştı.

Yetkililer, "PYD Ankara'da temsilcilik açmayı teklif edecek" iddiaları içinse "Geçmiş görüşmelerde böyle bir teklif gündeme gelmedi. Gelecek görüşmelerde dile getirilirse konuşulur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 09:15
banner53
YORUM EKLE

banner39