banner39

Suriyeli Kürtlerden Türkiye'ye PKK'yı bitirme sözü

Suriye'nin örgütlenen Kürtleri'nin liderliğini üstlenen isim, Türkiye çatısı altında konfederal bir Kürt devleti kurulabileceğini söyledi.

Ortadoğu 03.08.2012, 12:40 03.08.2012, 14:51
Suriyeli Kürtlerden Türkiye'ye PKK'yı bitirme sözü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kürt Ulusal Konseyi (KUK) başkanı Abdül Hâkim Başar, "Belki de biz Kürtler için ilerde en mantıklı olan Türkiye'ye bağlı bir konfederal yapı olacaktır" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nden Cansu Çamlıbel'e konuşan KUK Başkanı Başar, Türkiye'nin Suriye'deki garantisinin kendileri olduğunu savunarak, PKK'ya bölgede izin vermeyeceklerini söyledi.

21 Suriyeli Kürt liderin üyesi olduğu KUK'un başkanlığını yürüten Başar, bölgede Kürtlere özerklik statüsü istediklerini belirterek bu statünün Türkiye'ye ya da başka bir ülkeye karşı tehdit olmasına izin vermeyeceklerini
belirtti.

TÜRKİYE'YE TUZAK

Başar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bu süreçte kendileriyle çatışmaya girmeyerek Türkiye'nin tepkisini çekmeye çalıştığını, Türkiye'yi bir mühadaleye zorlayarak savaşa çekmek istediğini ileri sürerek, Türkiye'nin bu tuzağa düşmemesi gerektiğini ifade etti.

Başa'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: "Bu aslında yanlış biliniyor. Esad'ın ordusu sokaklardan çekildi ama şehirlere giriş çıkışı kontrol ediyor. Polis, ordu duruyor yani. Muhaberat da duruyor. Suriye güvenlik güçleri Kürtlerle çatışmak istemiyor. Bu yolla Türkiye'yi kızdırmayı hedefliyorlar. Çünkü Şam bu sayede Türkiye'yi bir operasyon yapmaya zorlayıp savaşın içine çekmek istiyor. Erdoğan çok zeki bir adam. Bence bu tuzağa düşmez. Çünkü tuzağa düşerse bütün dengeler değişir. Olay Esad rejimine karşı bir savaştan çıkıp bölgesel savaşa dönüşür. İran da işe karışabilir. Irak'ta, Ürdün'de, Lübnan'da sorunlar çıkar. Herşey olabilir."

"PKK'YA İZİN VERMEYİZ"

"Suriye coğrafyası çok büyük bir grubun barınmasına izin vermez. Gerillaların saklanacağı dağlar yok. Şu anda rejimin güvenlik güçleri Kürtlerle çatışmadığı için PKK her yerde olabilir. Ama Esad düşünce biz kontrolü aldığımızda PKK'nın hiçbir yerde barınmasına izin vermeyeceğiz. Dediğim gibi dağlık bir alan değil bizim sınır. Çok rahat kontrol ederiz."

TÜRKİYE ÇATISI ALTINDA KONFEDERAL YAPI

"Bu sorunuzun yanıtı bölgesel gelişmelere ve ilişkilere bağlı. Ama bugün için istediğimiz Suriye'de Kürdistan bölgesi kurup onun içinde yaşamak. Sonrasına bugünden karar veremeyiz. Koşullar değişebiliyor. Türkiye Irak Kürdistan'ı federalizme karar verdiğinde buna da karşı çıkmıştı ama bugün Irak'taki Kürt Yönetimi'nin en büyük dostu Türkiye. Belki de biz Kürtler için ilerde en mantıklı olan Türkiye'ye bağlı bir konfederal yapı olacaktır. Tabii bunun için Türkiye'nin de kendi Kürt meselesini çözmüş olması gerekecek. Böyle bir bakış açımız var ama siyasi gelişmeler buna izin verir mi bilemem."

"TÜRKİYE BİR FORMÜL BULSUN"

"Biz söyledik Türkiye'ye kendileri bir formül bulsun. Biliyoruz ki İran'ın kendi içinde Kürt meselesini çözme niyeti yok. Ama Türkiye'nin niyeti var. O nedenle de kendisi de bir formül geliştirebilir. En azından şunu net söyleyebilirim; bölgemizde Türkiye, Irak Kürdistan'ı ve Suriye Kürdistan'ı birlikte en büyük ekonomik bloğu oluşturacak."

"PYD, PKK'YI KABUL ETMİYOR"

"Suriye Kürdistanı'nda hiçbir zaman Türkiye'ye yönelecek bir tehdide izin vermeyiz. Biz PYD'nin de altına imza attığı bir bildiri yayınladık. Suriye'nin Kürt bölgelerinden komşu ülkelere hiçbir tehdit yönelmeyeceğini teyit eden bir bildiridir bu. Ayrıca PYD bize defalarca PKK'nın bir kolu olmadığını söyledi."

"TÜRKİYE'YE SÖZ VERİYORUZ"

"Biz Kürt Ulusal Konsey olarak Türkiye'ye söz veriyoruz. Türkiye'yi tehdit edecek hiçbir gelişmeye izin vermeyeceğiz. Türkiye'den önce bizim çıkarlarımız bunu gerektiriyor zaten."

 

banner53
Yorumlar (1)
asaleddin 9 yıl önce
üsküdarı bi geçelim o zaman görürsüz babında sözler bunlar, hangi kürt sözünü tutmuş...
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?