banner15

Suriyeli muhalif lider Alluş'tan De Mistura'ya sert sözler

Suriye'deki en güçlü muhalif grubun lideri Alluş BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Suriye meselesine karışmaya hakkı olmadığını söyledi

Suriyeli muhalif lider Alluş'tan De Mistura'ya sert sözler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif gruplardan Ceyşul İslam’ın (İslam Ordusu) lideri ve baş müzakereci Muhammed Alluş, Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim’in açıklamalarının, “rejimin, siyasi eylem sürecindeki ciddiyetsizliğine işaret ettiğini” belirtti.

Suriye müzakerelerine katılmak için Cenevre’ye gelen Alluş düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde, siyasi geçiş sürecinin sağlanması ve yönetimin Suriye halkına iade edilmesi için yapılacağını söylerek, “Muhalif gruplar, ateşkese uyuyor. Fakat rejim güçleri geçtiğimiz 14 gün içinde ateşkesi 350 kere ihlal etti” dedi.

Alluş aynı zamanda, “Müzakereler, Suriye’de gerçek siyasi geçiş sürecini başarmayı hedefliyor. Bu da yürütme yetkilerinin tümünü haiz geçici bir yönetim organıyla, 2012 Cenevre anlaşması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) aldığı 2254 sayılı karar doğrultusunda olacak” şeklinde konuştu.Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise Cenevre görüşmelerinde, başkanlık seçimi konusunun ele alınmayacağını açıklayarak, “Staffan de Mistura ya da kim olursa olsun, başkanlık seçimi meselesini tartışmaya hakkı yoktur. Bu hak yalnızca Suriye halkınındır” dedi

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bir röportajında Suriye’deki devlet başkanlığı seçimlerinin Cenevre görüşmelerinin ikinci turunun başlayacağı 14 Mart’ı izleyen 18 ay içinde yapılacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35