banner15

Suriyeli muhalif lider Erbil'de

Suriye Muhalifler ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Mesut Barzani'nin daveti üzerine Erbil'e gitti; Suriyeli Kürt parti temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor

Suriyeli muhalif lider Erbil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalifler ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin daveti üzerine Erbil'e geldiği bildirildi.  

Barzani ile Carba'nın Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin geleceğini değerlendirecekleri ifade edildi. Barzani'nin, Carba'dan Kürt partilerinin birlik çalışmasına destek vermesini isteyeceği belirtiliyor. Carba'nın Erbil'deki temasları kapsamında uzlaşma toplantıları düzenleyen Suriyeli Kürt parti temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

Bu arada Suriye'deki Kürt partilerinin, Erbil'deki 4'üncü toplantısı başladı. Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) çatısı altındaki partiler arasında müzakereler yapılıyor. Taraflar arasında uzun bir zamandır yaşanan gerginliğe bir çözüm bulunmaya çalışılıyor.  

PYD'nin Suriye'de diğer siyasi grupları yok sayarak hareket ettiğini savunan Suriye Demokratik Kürt Partisi (El Parti), Suriye Kürt Birlik Partisi (YEKİTİ), Suriye Demokratik Kürt Birlik Partisi (El Wahde), Azadi Partisi ve İlerleme Partisi, özgürce faaliyetlerini yürütebilecekleri bir ortam istiyorlar. 

Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) çatısı altında bir araya gelen ve Barzani'ye yakınlığıyla bilinen bu partiler, 22 Ocak 2014 tarihinde başlayacak Cenevre-2 Konferansı'na Kürtlerin tek heyetle katılmasından yana. Fakat PYD kanadının, kendi heyetiyle Cenevre'ye gitmek istediği, bu nedenle toplantılarda taraflar arasında henüz bir çözüme varılamadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2013, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35