banner39

Suriyeli muhalif STK'lar Vatan Platformu kurdu

Suriyeli muhalif STK'lar İstanbul'da düzenledikleri konferansla ''Vatan Platformu'' kurmaya karar verdi

Ortadoğu 19.06.2012, 11:41 19.06.2012, 11:41
Suriyeli muhalif STK'lar Vatan Platformu kurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli muhalif sekiz sivil toplum kuruluşu, ortak hareket etme kararı çerçevesinde ''Vatan Platformu'' kurdu.

Platformun sözcüsü Muaz Sıbai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin demokratikleşmesi için sivil toplum kuruluşlarının biraraya gelmesi gerektiğini söyledi.

Suriye'deki rejimin değişikliği sonrasında çok sesli bir toplum düzeni için ülkeyi gençlerin öncülüğünde yeniden inşa edeceklerini ifade eden Sıbai, totaliter bir yapıdan özgürlükçü bir yapıya geçiş sürecinde ihmal edilmiş alanları yine Suriye halkının gayretleriyle çözülebileceğini kaydetti.

İstanbul'da 14-16 Haziran tarihlerinde Suriye'nin yanı sıra 20 farklı ülkeden gelen katılımcılarla bir konferans düzenlediklerini anımsatan Sıbai, oluşturulan ''Vatan Platformu''nun siyasi, mezhep ve etnik ayrım gözetmeksizin ülkenin tamamının kalkınması için çalışacağını kaydetti.

Vatan Platformu bünyesinde, Suriye Aktivist Ağı (SYAN), Suriye Özgürlük Nesli, Suriye Özgürlükler Merkezi, Suriye İşadamları Birliği, Suriye Araştırma ve Analiz Enstitüsü, Hayr Vakfı, Suriye Ulusal Medya Merkezi (SAMA) ve Suriye Lojistik ve Yardım Merkezi yer alıyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?