banner15

Suriyeli muhalifler ABD'den rahatsız

Fırat Kalkanı Harekatı’na katılan muhalif birliklerden Muhammed Fatih Tugayı Askeri Komutanı Zuheyir İstanbuli, Suriyeli muhaliflerin ABD’nin varlığından rahatsız olduğunu belirterek, 650 muhalifin cepheden ayrıldığını söyledi

Suriyeli muhalifler ABD'den rahatsız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Halep'te Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte IŞİD ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye karşı mücadele eden muhalif gruplardan Muhammed Fatih Tugayı Askeri Komutanı Albay Zuheyir İstanbuli, ABD askerlerinin bölgede fitneye sebep olduğunu ve 650 savaşçının sırf bu sebeple cepheden ayrıldığını belirtti.

Yenişafak gazetesine konuşan İstanbuli, ABD ordusundan 60 askerin 13 araçla, Çobanbey ve Havar bölgelerinden muhalif bölgelere giriş yaptığını ancak sahada bulunan tüm muhalif grupların ve savaçıların Amerikalıların varlığından rahatsız olduğunu belirtti. Albay İstanbuli ayrıca “ABD'lilerin sürekli dürbün ve elektronik araçlarla gözlem yaptıklarını, sıfır noktada bulunmadıklarını” ifade ederek muhaliflerin de ABD askerleriyle omuz omuza çatışmak istemediğini ABD tarafına ilettiğini kaydetti.

TÜRKİYE'Yİ YALNIZ BIRAKMAYIZ

Muhalif komutan, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada ABD'lilerin sahaya dahil olduğu andan itibaren yüzlerce savaşçının operasyondan ayrılma yönünde karar aldığını söyledi. Ancak muhalif savaşçıların, Türkiyeyi yalnız bırakmama adına Türk ordusuna güvenerek devam ettiklerini vurgulayan İstanbuli, ABD'nin de amacının TSK'yı yalnız bıraktırmak olduğunu ifade etti.

IŞİD EL-BAB DAN ÇEKİLİYOR

“Bayram sonrası başlayan Fırat Kalkanı üçüncü dalgasında ilerleyişimiz devam ediyor” diyen İstanbuli, El-Bab'dan IŞİD militanlarını Rakka-Mekken yönüne çektiğini, büyük bir aksilik olmaması halinde El-Bab'ın özgürleştirileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 08:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35