Suriyeli muhalifler Batı'nın 'prosedür'üyle savaşıyor!

Suriye'de ABD ve bazı Arap ülkelerinin desteklediği muhalif gruplar, destek olarak verilen silahları alabilmek ve operasyon yapmak için dilekçeyle başvuru yapmak zorunda!

Suriyeli muhalifler Batı'nın 'prosedür'üyle savaşıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejime ve IŞİD'e karşı savaşmak için ABD'den yardım alan muhalif grupların sadece rejim ve IŞİD'le savaşmadıkları, prosedürlerle de savaşmak zorunda oldukları ortaya çıktı.

İngiliz Telegraf gazetesinde yer alan habere göre, ABD'nin ve bazı Arap ülkelerinin Suriye'de başlıca iki muhalif gruba yardım yaptıkları belirtiliyor. Bu grupların, Suriye Devrim Cephesi ve Hareket-i Hazm oldukları biliniyor. Bu grupların ABD'nin başını çektiği koalisyondan silah yardımı alabilmeleri için oluşturulan 'Opersyon Odaları' olduğu ifade ediliyor.

Gruplar, operasyon yapacakları zaman Operasyon Odası'na dilekçeyle başvuruyor. Ardından operasyon için ihtiyacı olan silahlar belirtiliyor. Operasyon Odası, başvuruyu inceliyor ve gerekli gördüğü takdirde operasyon için izin veriyor ve ihtiyaç duyulan silahları temin ediyor. Muhaliflere verilen silahların en gelişmişlerinin TOW ve Grad füzeleri olarak bilinen tank-savar füzeleri. Diğer silahlar ise hafif silah olarak ifade ediliyor.

Operasyon odasının bir operasyon için muhalif gruplara verdiği maksimum füze sayısı 7 olarak ifade ediliyor. Muhalif gruplar devam eden operasyonda ya da yeni bir operasyon için ekstra füzeye ihtiyaç duyduklarında ise, yeniden dilekçe ile başvuruyorlar. Bu sırada, önceden aldıkları füzelerin de kartuşlarını götürüp Operasyon Odası'ndaki kişilere ibraz etmek zorundalar. Operasyon Odası, bu füzelerin satılmadığından emin olmak istediğini belirtiyor.

Suriyeli muhalif grupların, iç savaş ortamında hem IŞİD'le hem de Esad rejimiyle savaşmak için bu kadar çok prosedürle uğraşmaktan dolayı başarı ve istikrar sağlayamadıkları belirtiliyor. Ayrıca, silahların satılmadığına yönelik belge ibraz etmek zorunda bırakılmanın da muhalif gruplar üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu kaydediliyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39