banner39

Suriyeli muhalifler bu defa komutan yüzünden bölündü

ÖSO Genelkurmay Başkanlığına getirilen Beşir, görevi resmen teslim aldı ama bu atama muhalifler arasında yeni bölünmelere neden oldu

Ortadoğu 20.02.2014, 10:44 21.02.2014, 11:32
Suriyeli muhalifler bu defa komutan yüzünden bölündü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanlığına getirilen Tuğgeneral Abdulilah El-Beşir, resmen görevine başladı.

Yüksek Askeri Konsey, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba başkanlığında düzenlediği toplantının ardından yayımlanan yazılı  açıklamada,  Beşir'in  görevini  devraldığı belirtildi.

Ancak Suriye muhalefetinin siyasi kanadı tarafından alınan bu karar, sahada huzursuzluk yarattı.

Görevden alınan Selim Idris, komuta zincirinin "tamamen yeniden yapılanması" gerektiğini söyleyerek, kararı reddetti. ÖSO'dan bir grup komutan da, Konsey'in bu kararını kabul etmediklerini ve kararın Suriye devrim cephesinde anlaşmazlıklara yol açacağını kaydetti.

Kendisine destek veren komutanlarla yaptığı açıklamada İdris, bazı muhaliflerin şahşi çıkarları temel alan bazı kararlar aldığını ifade etti. 

İdris açıklamasında, "YAK'ın verdiği kararlar bireyseldir, hukuksuzdur ve hiç bir şekilde genelkurmay başkanlığını bağlamamaktadır. Bu nedenle genelkurmay başkanlığı, 30 kişiden oluşan Yüksek Askeri Konsey (YAK) ve geçiş hükümeti Savunma Bakanı Esad Mustafa ile ilişkisini kesmeye karar vermiştir" diye konuştu.

Açıklamada, cephelerde savaşan askeri güçlerden oluşan genelkurmayın yeniden yapılandırılması ve tüm muhalif grupların Esed rejimini düşürmek üzere bu yapıya katılması çağrısında bulunuldu.

"ASKERİ DARBE"

ÖSO saflarında mücadele eden beş komutan tarafından hazırlanan bildiride ise, yapılan değişiklik "askeri darbe" olarak nitelenirken, İdris'le birlikte savaşmaya devam edileceği duyuruldu.

Idris yerine getirilen Beşir'in arkasında olduğu muhalefetin savunma bakanı Esad Mustafa'yı hedef alırken, SMDK karar metninde "ÖSO'nun yeniden yapılandırılmasının" önemine değinildi, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının, bunun için ihtiyaç duyulan herşeyi kısa bir zaman dilimi içerisinde yerine getirmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Suriye devrimi için savaşan tüm askeri birlik ve gruplara, vatani sorumluluk taşıyarak savaşma ve devrim liderliğinin meşru kurumlarının kararlarına "kati surette" uymaları çağrısında bulunuldu.

ÖSO mensupları ve Suriyelilere, muhalif safları bölmeye yönelik girişimlere karşı uyarılarda bulunulan açıklamada, "Muhalefetin tüm kurumlarında kanuni usulsüzlükler olduğu gerekçesiyle devrimin birliğine zarar verecek girişimlerde bulunuluyor" denildi.

Yüksek Askeri Konsey, pazartesi günü ÖSO Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Selim İdris'i görevden alarak yerine Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir'i atamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?