banner39

banner35

Suriyeli muhalifler Cenevre'ye gidecek

Suriye'de bir geçiş hükümeti kurulmasına yönelik müzakerelerin Birleşmiş Milletler gözetiminde derhal başlamasını istediklerini belirten Yüksek Müzakere Komitesi, cuma günü düzenlenecek Cenevre görüşmelerine katılacaklarını açıkladı

Ortadoğu 07.03.2016, 16:26 07.03.2016, 16:50
Suriyeli muhalifler Cenevre'ye gidecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi'nin sözcüsü Riad Nassan Agha, Cuma günü Cenevre'de başlaması planlanan barış görüşmelerine katılmak istediklerini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Riad Nassan Agha, "Cenevre'ye gitme eğilimindeyiz. İnşallah gideceğiz" dedi. Agha, Suriye'de bir geçiş hükümeti kurulmasına yönelik müzakerelerin Birleşmiş Milletler gözetiminde derhal başlamasını istediklerini belirtti.

Yüksek Müzakere Komitesi Sözcüsü, Suriye yönetimini ve birçok muhalif grubu kapsayan geçici çatışmasızlık anlaşmasına son iki günde daha fazla uyulduğunu, ihlallerin azaldığını kaydetti.

Suriyeli muhalifler hafta içinde, Cenevre'deki görüşmelere katılımların engelleyecek düzeyde bir olumsuz gelişmenin meydana gelmemesini umuyor.

Komite Başkanı Riyad Hicab ise Cuma günü yaptığı açıklamada, mevcut koşulların Cenevre'deki müzakerelere katılmaları için uygun olmadığını söylemişti.

Hicab, BM öncülüğünde varılan geçici çatışmasızlık anlaşmasının yürülüğe girdiği 27 Şubat'tan bu yana, Rusya ve müttefiklerinin Suriye'de 90'dan fazla hava saldırısı düzenlediğini belirtmişti.

Şam yönetimi ve Suriyeli muhalifler birbirlerini, anlaşmayı ihlal etmekle suçluyor.

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ve El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi ise anlaşmanın dışında tutuluyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?