banner39

Suriyeli muhalifler silah desteği istiyor

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, "Arap kardeşlerimizden ordumuzu desteklemelerini istiyoruz" dedi

Ortadoğu 29.07.2012, 12:32 29.07.2012, 16:01
Suriyeli muhalifler silah desteği istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, Pazar günü Abu Dabi merkezli bir kanalla mülakat gerçekleştirdi.  Seyda ayrıca yaptığı bir basın açıklamasından “Tankları, savaş uçaklarını durduracak silahlar istiyoruz” diye konuştu. 

"SİLAH DESTEĞİ İSTİYORUZ"

SUK lideri, “Arap kardeşlerimiz ve dostlarımızdan Özgür Suriye Ordusu’nu desteklemelerini istiyoruz” diye konuştu.

Seyda, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in iktidarı bırakması karşılığında “affedilmesini” öngören anlaşmaya atıfta bulunarak “Yemen örneğinin” Suriye’de uygulanamayacağını belirtip ekledi:

“Katliamlar yapıldı. Beşar Esad’ın yargılanması gerektiğine inanıyoruz. O bir suçlu. Korumaya alınmamalı.”

GEÇİŞ HÜKÜMETİ PLANLARI GÖRÜŞÜLÜYOR

Muhalif lider, SUK’un geçiş hükümeti kurulabilmesine yönelik planları, silahlı mücadele veren isyancılarla görüşebileceklerini ifade etti.

“Geçiş hükümeti fikrini değerlendiriyoruz ve Suriye’deki tüm güçlerle iletişim kuracağız” diye konuşan Seyda, hükümet liderinin en başından beri muhalif hareketin içinde bulunmuş birisi olması gerektiğine vurgu yaptı. 

Abdulbasıt Seyda, Konseyi'n dönüşüm için kendi programını hazırladığını ve birkaç hafta içinde netlik kazanacağını da ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid'le görüşen Seyda'nın karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu bildirildi. 

Ulusal Konseyi'n iki farklı komite kurduğunu söyleyen Başkan, komitenin bir tanesinin Özgür Suriye Ordusu'yla diğerinin ise diğer muhalif gruplarla irtibat halinde olduğunu söyledi. 

Manaf Tlas'ın ordudan ayrılmasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Seyda, Tlas'ın geçiş hükümetine başkanlık edemeyeceğini, başkanlık yapacak kişinin en başından beri muhalif hareketin içinde bulunmuş birisi olması gerektiğine de değindi. 

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü