banner15

Suriyeli muhalifler stratejik bölgeyi kaybetti

Suriye rejimi, Halep'te muhalifler açısından hayati önemdeki Kastillo yolunu ateş gücü ile kontrol altına aldı. Yol tamamıyla ulaşıma kapandı

Suriyeli muhalifler stratejik bölgeyi kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejim güçleri Halep'in kuzeyindeki Kastillo yolunu tamemen kontrol altına aldı. Çatışmalar nedeniyle yol ulaşıma kapanırken, Halep'in muhaliflerin kontrolündeki kısmı ise kuşatıldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, rejime bağlı güçler Halep'in kontrolü için stratejik öneme sahip Kastillo yolunu, 1,5 kilometre mesafedeki Mellah bölgesinden ateş altına aldı.

Halep'teki muhaliflerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun çatışmalar nedeniyle kapanmasının ardından, şehir tamamen rejim kuşatması altına girerken, yolun hala muhaliflerde olduğu ve yoğun çatışmaların sürdüğü aktarıldı.

Suriye rejimi, Ramazan Bayramı başlangıcında 72 saatlik ateşkes ilan etmiş ancak kısa bir süre sonra ateşkesi ihlal ederek, saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Rejimin güçlerinin yanı sıra Rus uçaklarının da sık sık saldırı düzenlediği Kastillo yolu Suriye'deki en tehlikeli çatışma bölgeleri arasında gösteriliyordu.

Savaştan önce Halep'te 5 milyon kişinin yaşadığı Suriye'nin en büyük ikinci kenti olan Halep rejim güçleri ve muhalifler arasında ikiye bölünmüş durumda. Kentin muhaliflerin kontrolündeki doğu kısmında 300 binden fazla insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2016, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48