banner39

Suriyeli muhalifler yeni roket üretti

Suriyeli muhalifler, dört patlayıcı ateşleyebilme kapasiteli "Burkan" adında bir roket üretti

Ortadoğu 13.03.2015, 15:38 13.03.2015, 15:38
Suriyeli muhalifler yeni roket üretti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de muhaliflerin çatı kuruluşu Şam Cephesi (El-Cebhetu'ş-Şamiyye) daha önce ürettikleri "Cehennem" adındaki yerli yapım toplarını geliştirerek "Burkan" (Volkan) adında yeni bir roket üretti.

Şam Cephesi topçu birliği komutanı Muhammed Afeş, yaptığı açıklamada, "Burkan adı verilen bu 'roket' sistemi aynı anda dört patlayıcı ateşleyebilme kapasitesine sahip. Burkan'da cephane olarak gaz tüplerini kullanıyoruz. Menzili 3 kilometre olan bu silah yüzde 70 hedef oranına sahip" ifadelerini kullandı.

Afeş, üretilen roketin onlara maliyetinin 6 milyon Suriye Lirası (24 bin dolar) olduğunu kaydetti.

Şam Cephesi daha önce de mutfak tüpünden "Cehennem" adı verilen toplar üretmişti. Cehennem topları çatışmalarda tam isabet ediyor ve rejim güçlerine ağır kayıp verdiriyor. Cehennem topları kısa mesafeli çatışmalarda kullanılıyor.

Suriye devriminin fitili, 44 yıldır ülkeyi yöneten Esad ailesinin baskıcı politikasına karşı 15 Mart 2011'de başlayan barışçıl gösterilerle ateşlenmişti. Ancak Beşar Esad güçlerinin gösterilere kanlı şekilde müdahale etmesi ve halka karşı silah kullanmayı kabul etmeyen çok sayıda askerin de ordudan ayrılması sonucu olayların seyri değişmişti. 2011 yılından bu yana yaklaşık 211 bin kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?