banner39

Suriyeli muhaliflerden AB'ye çağrı

Suriyeli muhalifler, Zabadani kentine Esad güçleri ve Hizbullah'ın ortak saldırı düzenlediğini belirterek, AB'nin bu saldırıları kayıtsız şartsız kınamasını istedi.

Ortadoğu 07.08.2015, 00:02 07.08.2015, 07:51
Suriyeli muhaliflerden AB'ye çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli muhalifler, Zabadani kentine Esad güçleri ve Hizbullah'ın ortak saldırı düzenlediğini belirterek, Avrupa Birliği'nin (AB) bu saldırıları kayıtsız şartsız kınamasını istedi.

Suriye Ulusal Konseyi Brüksel Temsilcisi Mouaffaq Nyrabia, açıklamasında, Esad rejiminin askeri birlikleri ile Hizbullah militanlarının Zabadani'ye saldırdıklarına dikkati çekerek, saldırılarda napalm ve varil bombalarının kullanıldığını kaydetti.

Son bir ayda Esad güçlerinin bölgeye yaklaşık bin bomba attığını anımsatan Nyrabia, saldırıların özellikle yerleşim alanlarına yönelik gerçekleştiğine ve sivillerin hedef alındığına dikkati çekti.

Nyrabia, AB'nin Esad rejiminin vahşi saldırılarını kayıtsız şartsız kınaması gerektiğini savunarak, "AB, terörist örgütlerin Esad rejimine verdiği desteği engellemek için somut adım atmalı. Suriye'ye silah sokan Hizbullah'a yönelikte yaptırımlar uygulanmalı" dedi.

AB'nin Suriye'de somut adımlarla siyasi bir çözümü desteklemesi gerektiğinin altını çizen Nyrabia, AB'nin sivillerin korunması için gereken önlemleri alması ve acil insani yardımda bulunması çağrısında bulundu.


 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?