Suriyeli muhaliflerden Halep uyarısı

Özgür Suriye Ordusu komutanı İyad Şemsi, Halep yolu Castello kapanırsa büyük trajedinin yaşanabileceğini söyledi.

Ortadoğu 15.04.2016, 21:06 15.04.2016, 23:20
Suriyeli muhaliflerden Halep uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), komutanlarından İyad Şemsi, rejimin Halep'te ateşkesi ihal ettiğini belirterek, çatışmaların çok büyük bir insani trajediye neden olabileceği ve Castello yolu kapanırsa 1 milyondan fazla insanın kuşatma altında kalacağı uyarısında bulundu.

Şemsi, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, İran askerleri'nin Halep'in güneyine gelmeye başladığını ve hem rejim ve rejimi destekleyen güçlerin hem de IŞİD ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin ÖSO'yu hedef aldığını söyledi.

Esad güçlerinin IŞİD'i kullandığını ve Suriye halkını IŞİD ve rejim arasında seçim yapmaya zorladığını ifade eden Şemsi, "Rejim de bir IŞİD ve biz hem rejimin hem  IŞİD'in kurbanlarıyız. Dünya'nın terörle mücadele de işbirliiği yapacağı gerçek ortak biziz... IŞİD'i yok etmek için de daha fazla desteğe ihtiyacımız var" dedi.

Şemşi, "Rejim Halep'te ateşkesi ihlal ediyor. Çatışmalar çok büyük bir insani trajediye neden olabilir ve Castello yolu kapanırsa 1 milyondan fazla insan kuşatma altında kalacak" diye ekledi.

REJİM 43 KEZ KİMYASAL SİLAH KULLANDI

Suriyeli muhalif gruplardan Ceyşul İslam'ın siyasi lideri ve başmüzakereci Muhammed Alluş ise, Ceyşul İslam'ın kimyasal silah kullandığına ilşikn iddilarını yalanlayarak, rejimin 43 kez kimyasal silah, 13 defa ise klorin kazı kullandığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?