banner39

Suriyeli muhaliflerden ilginç 'İslamcı' çıkışı

Suriye'de Esad rejimini bırakarak muhaliflerin safına katılan bir general "Devrimin İslamlaşmasına karşıyız" dedi

Ortadoğu 04.04.2012, 14:01 04.04.2012, 16:27
Suriyeli muhaliflerden ilginç 'İslamcı' çıkışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esad rejimine karşı silahlı mücadele veren özgür ordunun komutanlarından Mustafa Şeyh'in açıklamaları çok tartışılacak. General rütbesindeki Şeyh, El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada , Müslüman Kardeşleri eleştirerek, “Biz devrimi İslamlaştıracak her ihtimale karşı uyanık davranıyoruz. Bizi bekleyen mücadelenin bu yönde olduğunu biliyoruz.”ifadesini kullandı.

El Hayat gazetesi muhabiri, 30 Mart Cuma günü, Antakya-Suriye sınırında “Özgür Ordu” komutanlarından Tuğgeneral Mustafa Şeyh ve Albay Riyad Esad ile görüştü. İki asker, sının Türkiye tarafında bulunan askeri kampta yaptıkları açıklamalara  mücadelenin durumu, devrimi geleceği, batı ile ilişkilere dair çarpıcı açıklamalarda bulundular.

Albay Riyad Esad, 2011 Temmuz ayında, ordudan tasfiye edileceğini anlayınca kendisi gibi düşünen diğer askerlerle zor da olsa bir karar almış ve pasif gösterilerle rejimin düşmeyeceğine kanaat getirmiş. “Devrimi, siyasiler değil asker yapar” diyerek ordudan ayrılmış.

Esad, liderliğin savaş meydanından uzakta Türkiye’de refah içinde yaşadığı yönündeki eleştirilere şöyle cevap veriyor: “Bütün devrim liderlikleri dışarıda olur. Bir burada savaş vermekten gocunmuyoruz. Bugün elektronik haberleşme yollarıyla hiçbir şey imkansız değil. Savaşlar, internette dönüyor.”

Muhalefet içindeki Haşim gibi isimlerin kendi çıkarları için hareket ettiğini, Imaduddin Reşid gibilerin ise Körfez ülkelerinden, Libya’dan ve Sudan’dan para toplayarak İstanbul’da Suriye’nin Dostları toplantısı öncesinde kargaşa çıkarmaya çalıştıklarını iddia ediyor.

Esad, uluslararası toplumun kendilerini silahlı mücadeleden uzaklaştırmaya çalışan kararından rahatsız. Kendilerinin halen para ve silahla geriden desteklenmeye ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Ama Konsey’in Suriye halkının taleplerine duyarlı olduğu müddetçe kararlarına da uyacaklarını belirtiyor.

"İSLAMCILARA KARŞI DA MÜCADELE"

Kendisinin olaylara stratejik olarak baktığını vurgulayan Tuggeneral  Mustafa Şeyh ise Batı’yı ulusal meclisi veya askeri desteklememekle ve Esad sonrası için Müslüman Kardeşler’in yaygın hakimiyet alanına rağmen ileriye dönük açık bir vizyona sahip olmamakla eleştiriyor.

Şeyh, “Batı, Esad sonrasında Suriye’nin İsrail sınırına ilişkin kendi çıkarlarının korunacağına dair ve bölgede radikal İslamcıların faal olmayacağına dair güvence istiyor” diyor ve ekliyor: “Biz devrimi İslamlaştıracak her ihtimale karşı uyanık davranıyoruz. Bizi bekleyen mücadelenin bu yönde olduğunu biliyoruz. Müslüman Kardeşler’in samimiyetine inanmıyoruz; ayaklanmaları kendi iktidarları için fırsat biliyorlar. Kardeşlerin dediğiyle yaptığı uyuşmuyor. Onlar sivil devlete inanmıyorlar.”

GENERALDEN TEKZİP

Haberin basında yer almasından sonra artan tepkiler üzerine General Şeyh, Haksözhaber.com'a bir açıklama metni gönderdi.  Şeyh, açıklamasında “Hiç şüphe yok ki İhvan-ı Muslimin Suriye muhalefetinin en önemli parçalarından biridir. Biz Muhalefetin tüm kesimlerini saygıyla karşılıyor ve kabul ediyoruz. Ben, kendisini İslam’a nispet edip devrimin gerçekleşmesini uzatacak karanlık yapıları kastettim. Bunu muhabir hanıma özellikle de vurguladım. Sözlerimin tümünü yayınlayacaklarına dair kendilerinden söz de aldım. Onlar ise ben sanki İhvan dahil tüm İslamcıları hedef alıyormuşum gibi yansıttılar. Ancak el-Hayat’ın bu tutumu hem gazetecilik ahlakı hem de siyasi açıdan manidardır.” dedi. Şeyh'in açıklamasının yer aldığı haberin linki şöyle: http://www.haksozhaber.net/tuggeneral-seyhten-el-hayata-tekzip--28824h.htmbanner53
Yorumlar (1)
Ahmet 9 yıl önce
ABD dostu gazetecinin haberi carpittigini Haksözün web sayfasinda okudum.General haberin carptirildigini, Ihvana yönelik böyle bir ifadesinin olmadigini söylemis.Lütfen haberlerin kaynaklarina dikkat edelim.
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?