banner15

Suriyeli muhalifleri Türkiye eğitiyor iddiası

Suriyeli yazar Talip İbrahim, ülkedeki muhaliflerin Türkiye'nin mali desteği ile Irak ve Suudi Arabistan'da eğitildiğini iddia etti

Suriyeli muhalifleri Türkiye eğitiyor iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli araştırmacı Talip İbrahim, ülkesinde cereyan eden olayları "bölgesel bir oyun" olarak tanımlayarak bu hareketlerin Suriye'de reform başlatma, demokrasi ve özgürlük getirmekle hiçbir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Irak El Nehil Haber Ajansının haberine göre, Suriyeli araştırmacı İbrahim "Halen Suriye'yle ilgili esas dava ve çekişme Suudi Arabistan, İran, ABD ve Siyonist İsrail arasında devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Bir basın toplantısı düzenleyen Talip İbrahim ABD'nin silahlı kişileri eğiterek onları Irak ve Lübnan üzerinden Suriye'ye gönderdiğini ve bu şekilde Suriye krizini körüklediğini iddia etti

Suriyeli araştırmacı açıklamalarının devamında "Suriye'de kargaşalara sebep olan bu silahlı kişiler, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Türkiye'den de mali destek alıyorlar. Bunların askeri eğitimi de Suudi Arabistan ve Ürdün'de yapılıyor" iddiasında bulundu.

Suriyeli İbrahim ayrıca "Bu silahlı kişiler bugüne kadar Suriyeli onlarca asker ve güvenlik gücünü öldürmüşlerdir, ki bunu belgelerle ispatlamak mümkün" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35