'Suriyeli pilot helikopteriyle Türkiye'ye sığındı'

Suriyeli helikopter pilotunun bazı askerlerle birlikte Türkiye'ye sığındığı iddia edildi ancak Dışişleri hava aracı geçişi olmadığını açıkladı

'Suriyeli pilot helikopteriyle Türkiye'ye sığındı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esed'in katliamlarına ortak olmak istemeyen askerlerin Türkiye'ye kaçışı sürüyor.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Suriye ordusunda görevli bir helikopter pilotunun da askerleriyle birlikte Türkiye'ye sığındığı iddia edildi. Dışişleri kaynaklarınca henüz doğrulanmayan bilgiye göre, Halep'in Izaz mıntıkasında üstlerinden 'sivil yerleşimleri bombala' emri alan bir subay, bu emri dinlemeyerek Esed'e bağlı Şebbiha militanlarının kullandığı karargahı son mermisine kadar vurdu. Helikopterini Türkiye sınırına yakın bir noktaya indiren meçhul subay, askerleriyle birlikte sınırı geçti. Türkiye sınırında güvenlik güçlerince karşılanan askerler, daha sonra yüksek güvenlikli kamplardan birine götürüldü. İddiayı Beşşar Esed'e bağlı Suriye resmi kaynakları kesin bir dille yalanlarken, haber Türk Dışişleri yetkililerince de henüz doğrulanmadı.

"ŞEBBİHA KARARGAHINI VURDU KAÇTI"

Esed güçlerine bağlı bir helikopter subayının Halep'in Izaz mıntıkasında görevli olduğu belirtildi. Suriye ordusundan ayrıldığını duyuran ve kendisine verilen 'vur' emirlerini yerine getirmek istemeyen subayın, Beşer Esed'e bağlı Şebbiha milislerinin kullandığı askeri binayı, mühimmatı bitinceye kadar vurduğu, sonra da helikopterini Türkiye sınırına yakın bir yere indirerek kendisine bağlı askerlerle birlikte Türkiye'ye sığındığı ileri sürüldü. Esed'in, sivillerin katledilmesine yönelik emrine uymayı reddeden subayın, maiyetiyle birlikte kaçış serüveninin önceki gün gerçekleştiği belirtildi. Subayın kimliği güvenlik gerekçeleriyle açıklanmıyor.

DIŞİŞLERİ:HAVA ARACI GEÇİŞİ OLMADI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, şu ana kadar Suriye'den Türkiye'ye herhangi bir hava aracının geçiş yapmadığını söyledi.

Ünal, ordudan ayrılan bir pilotun Halep'te bazı güvenlik merkezlerini bombaladıktan sonra uçağıyla Türkiye'ye iniş yaptığı haberi ve bir Suriye helikopterinin Şanlıurfa'nın Bilecik ilçesi yakınlarında düştüğü iddialarına ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar Suriye'den ülkemize herhangi bir hava aracı geçişi olmamıştır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2012, 13:04
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
said
said - 9 yıl Önce

insallah Turkiye Yardim elini uzaldar

banner39