Suriyeli STK'lar Türkiye'yi AİHM'ye şikayet edecek

Suriyeli muhalif lider Heysem Menna, ülkesindeki bazı grupların Türkiye'den çeşitli STK'ların da desteğiyle Türkiye'yi AİHM'ye şikayet edeceğini söyledi

Suriyeli STK'lar Türkiye'yi AİHM'ye şikayet edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Ulusal Koordinasyon Kurulu lideri Heysem Menna, Suriyeli bazı STK ve grupların Türkiye hakkında ‘teröre destek veren grupların Suriye'ye girişine kolaylık sağladığı gerekçesiyle Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’nde dava açacağını söyledi.

BBC’ye konuşan Menna, bazılarına kendisinin de üye olduğu bu örgütlerin Türkiye'yi, Suriyeli olmayan, kendi ifadesiyle ''terörist'' grupların Suriye'ye girişine kolaylık sağlamak, bunlarla işbirliği yapmak ve bu grupların Türkiye sınırları içinde eğitim görmesine izin vermekle suçladıklarını ifade etti. Menna bu iddia ile ilgili ellerinde birçok delil olduğunu öne sürdü ancak ayrıntı vermedi.

Menna, başvuruyu yapacak gruplar arasında İnsan Hakları ve Kalkınma için Küresel Ağ, Savaş Suçlularına Karşı Uluslararası Koalisyon, İnsan Hakları Arap Komisyonu’nun da bulunduğunu ve suç duyurusuna Türkiye’den de bazı STK’ların destek vereceğini söyledi.

Suriye'de savaşan ve El Kaide'yle bağlantılı oldukları iddia edilen bazı grupların ülkeye Türkiye üzerinden geçtikleri ve bazı Türk yetkililerin kendilerine lojistik destek sağladıkları iddiaları hem Suriye yönetimi hem de uluslararası basın tarafından gündeme getirilmişti. Türkiye ise iddiaları reddediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'deki devrime en büyük zararı bu grupların verdiğini ve haklı davaya ihanet ettiklerini" söylemişti.

‘RADİKAL’ GRUPLAR TÜRKİYE’YE SALDIRABİLİR

Menna, silahlı çatışmaların başlamasından itibaren yurtdışından gelen bazı gruplar konusundan dünya kamuoyunu uyardıklarını söyledi ve o dönem kimsenin kendilerini dinlemediğini savundu.

Çatışmada 'en büyük silahlı grubun Suriye ordusu, ikinci grubun ‘radikal gruplar’, üçüncü grubun Kürtler gibi savunma güçleri ve dördüncünün ÖSO olduğunu' iddia eden Menna, bunu 'felaket' olarak yorumladı. Menna'ya göre radikal grupların Türkiye'yi hedef alma ihtimalleri de bulunuyor.

'Türkiye'yi bu grupları desteklemekle suçladığının hatırlatılıp bunun bir çelişki olup olmadığına dair soru üzerine Menna "Türkiye politik sürece girmek zorunda kalacak. Politik çözüme ulaşmanın tek şartı yabancı savaşçıların Suriye'ye girişini durdurmaktır. Türkiye bunu Cenevre görüşmelerinde uluslararası düzeyde kabul ederse bu gruplar Türk hükümetine karşı dönebilirler." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39