banner39

Suriyeli Türkmenler radyo kurdu

Halep'in Çobanbey beldesinde kurulan Türkmen FM, 3 dilde yayın yapacak

Ortadoğu 15.04.2013, 15:55 15.04.2013, 15:55
Suriyeli Türkmenler radyo kurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli Türkmenlerin kurduğu "Türkmen FM" yayın hayatına başladı.

Halep'in Kilis sınırındaki Çobanbey beldesinde kurulan radyo, Türkçe, Arapça ve Kürtçe yayın yapacak. Radyonun yayını Mumbuç, Azez, Bab ve Halep ile Gaziantep, Kilis ve bazı ilçelerinde dinlenebilecek.

Radyonun kurucularından Tarık Sülo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmen beldesi Çobanbey'de kurdukları stüdyodan, bölge insanlarının barış, dostluk ve refah içinde yaşamasına  yönelik yayınlar yapacaklarını söyledi.

Radyonun dinlenme ağını genişletmeye çalıştıklarını ve "100.6" frekansıyla yayın yapan radyonun Suriye'de "bir ilk" olduğunu dile getiren Sülo, şöyle devam etti:

"Suriye'de ilk kez Türkmenler tarafından bir radyo kuruldu. Radyo, yılların ve yüreklerin özlemini gidermiştir. Benzeri olmayan bir projenin daha bitirilmesi hayatımızdaki bir boşluğu daha doldurmuştur. Yayınla, Suriye Türklerinin sesini bütün bölgeye duyurmaya çalışacağız. Müziğin yanı sıra haber programları da yapacağız. Radyomuz, Türkmenleri ilgilendiren meselelerin konuşulduğu, tartışıldığı, tahlil edildiği bir mekan olacaktır."

Sülo, radyonun Türkmenler arasındaki birlikteliğin pekişmesine vesile olacağını belirtti. Türkmen FM'in bir misyon üstlendiğini vurgulayan Sülo, şunları kaydetti:

"Türkmen şahsiyetleri, askerleri, millet için çalışanları, Türkmen siyasi hareketleri, askeri birlikleri ve tüm Türkmen kurum ve müesseseleri tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunacağız. Radyo, Türkmen hayatındaki bütün oluşum ve hareketlenmelerin tanıtılmasında ve örgütlenmesinde yer alacak ve öncülük edecektir. Yayın içeriği ve politikası ile bölgemizin bin yıllık kardeşlik, komşuluk ve kısmen akrabalık bağlarını güçlendireceğiz."

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?