banner15

Suriyeli Türkmenler SMDK'dan ayrılabilir

SMDK'nın Türkmen temsilcisi Ziyad Hasan, ülkedeki etnik gruplar arasında ayrım yapıldığını savunarak bunun devam etmesi halinde SMDK'dan ayrılabileceklerini söyledi

Suriyeli Türkmenler SMDK'dan ayrılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkmen temsilcisi Ziyad Hasan, taleplerinin karşılanmaması durumunda Türkmenlerin SMDK'dan çekilecileceği uyarısında bulundu.

SMDK'nın İstanbul'daki 9. Genel Kurul Toplantısı'na katılan Hasan, Türkmenlerin, Suriyeli etnik gruplar arasında ayrım gözetilmeksizin adalet ve eşitliğin sağlanması yönünde taleplerde bulunduğunu belirterek, "Türkmenler taleplerinin karşılanmaması durumunda SMDK'dan çekilecek" dedi.

SMDK Başkanı Ahmed Carba ve bazı üyelerle gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Türkmenler olarak endişelerini dile getirdiklerini vurgulayan Hasan, "Carba ile görüşmemizde, Suriyeli etnik gruplar arasında ayrım yapılmaması ve eşitliğin sağlanması gerektiği üzerinde durduk. Bizden, bir sonraki SMDK Genel Kurulu toplantısında sunulmak üzere gerekli belgeleri hazırlamamız talep edildi. Türkmen kesimin taleplerini karşılayacak bir anlaşma yapılabilmesi için çalışmalar yürütmek üzere bir komite oluşturulacak" dedi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi ile SMDK arasında varılan anlaşmayı kabul etmediklerini belirten Hasan, söz konusu anlaşmanın hata olduğunu iddia etti.

Hasan, "Suriye Arap Cumhuriyeti" ismindeki Arap kelimesinin çıkarılması gibi meselelerin SMDK'nın yetkisi dahilinde olmadığını, devletin adının ve ülkedeki yönetim şeklinin ne olacağı konularının halk arasında tartışmalara yol açacağını öne sürdü.

SMDK üyeleri arasında Kürt Ulusal Konseyi ile yapılan anlaşma dosyası üzerinde tartışmalar yaşandığını ifade eden Hasan, anlaşmada yer alan "Kürtlerin bir halk olarak tanınması" maddesinin Suriye halkının geleceği için sorun teşkil edeceğini ve ayrılığı güçlendireceğini savundu.

Suriye geçici hükümetine başbakan seçilmesinin SMDK'nın kuruluş amacına hizmet ettiğini ve atılan bu adımın toplantının olumlu yanlarından olduğunu vurgulayan Hasan, "Suriyeli devrimciler, devrim ruhunu kaybetmemeli. Suriye halkının bir olduğu anlayışıyla hareket etmeliyiz. Hiçbir oluşumun dışarıda bırakılmaması ve bu oluşumların vatan çatısı altında toplanması gerek" şeklinde konuştu.

KÜRT GRUP SMDK'YA KATILMIŞTI

Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'na (SMDK) katılım talebi, Muhalif Koalisyonca İstanbul'da geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda kabul edilmişti.

Muhalif Koalisyon temsilcilerinden edinilen bilgilere göre oy çokluğuyla kabul edilen Kürt Ulusal Konseyi, koalisyonda 11 üye ve bir başkan yardımcısı tarafından temsil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 13:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35