banner39

Suriyeliler katliamdan kaçıyor

Baasçıların Humus'ta katliam yaptığı haberleri ayyuka çıkarken, binlerce Suriyeli komşu Lübnan'a sığındı; Şam'a müdahale söylemleri de güçleniyor

Ortadoğu 06.03.2012, 12:19 06.03.2012, 13:24
Suriyeliler katliamdan kaçıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler, son iki günde 2 bin kişinin Lübnan'a kaçtığını açıklarken, Humus kentinde güvenlik güçlerinin saldırılar düzenlediği yolunda iddialar var.

BM mülteci örgütü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mültecilerin yanlarında çok az eşyayla Lübnan'a ulaştıklarını duyurdu.

Lübnan'ın kuzeyindeki Arsal kasabasından gelen haberler Suriyeli 150 ailenin bölgeye ulaştığına işaret ediyor.

Suriye'nin sınır kasabalarından Kuseyr'den Hassana Ebu Firas, Associated Press Haber Ajansı'na, ''Ne yapabiliriz ki? İnsanlar evlerinde tankların saldırısına uğruyor. Kaçabilen kaçıyor, kaçamayanlar da oturdukları yerde ölecek'' dedi.

70 BİN KİŞİ KAÇTI

BM, ayaklanmaların başladığı mart ayından bu yana 70 bin kişinin evlerinden kaçmak zorunda kaldığını, bunların 20 binden fazlasının Lübnan, Türkiye ve Ürdün'e kaçtıklarını tahmin ediyor. Lübnan'ın kuzeyinde Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım Örgütü'ne kayıtlı olan 7 bin kişi var.

BM, olayların başından bugüne ülkede ölenlerin sayısının da 9 bine yükseldiğini belirtti.

Kuseyr kentine 15 km. uzaktaki Humus kentinde ise Suriyeli güvenlik güçlerinin saldırılar düzenlediği yolunda iddialar var.

BBC muhabiri Paul Wood'un görüştüğü bir kadın, askerlerin cuma günü oğlunu öldürdüklerini söyledi. Oğlunun boğazı kesilerek öldürüldüğünü anlatan kadın, ''12 yaşındaydı'' dedi. Eşi de, olay sırasında kendisinin 50 metre uzakta saklandığını, bir asker oğlunu başına ayağıyla basarken, diğerinin de çocuğu öldürdüğünü, kendisinin de çocuğun çığlıklarını duyduğunu söyledi.

Kadın erkek çocuk ve yetişkin erkeklerden 35'inin gözaltına alınarak öldürüldüklerini de öne sürdü.

Muhalefet ve insan hakları eylemcileri, güvenlik güçleriyle hükümet yanlısı milislerin 14 yaşından büyük erkekleri toplayıp işkence yaptıklarını iddia ediyor.

Geçen hafta seçkin bir askeri birlikten firar ettiklerini söyleyen bir kaç kişi de güvenlik güçlerinin sivil halkı özellikle hedef aldığını ve esirlerin öldürüldüğünü söylediler.

Birisi "Teğmen emir verdi bize. Hareket eden herşeyi vuracaksınız dedi, sivil ya da silahlı, ateş edeceksiniz dedi. Yaşlı bir adam yakalanmıştı. Bir subay kafasına silahı dayayıp, 'bu özgürlük için' dedi ve vurdu adamı" diye konuştu.

YARDIMLAR BEKLİYOR, ANNAN GİDİYOR

Özgür Suriye Ordusu'nun çekilmesinin ardından askerler, tanklar eşliğinde Baba Amr'a girmişti.

Öte yandan BM insani yardım ajansının başkanı Valerie Amos, Suriyeli yetkililerin kendisine ülkeye giriş izni verdiklerini, örgütün insani yardımların herhangi bir engelle karşılaşmadan dağıtılmasına imkan sağlanmasını istedikleri açıkladı.
Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün Humus'un Bab-ı Amr semtine girişi ise son dört gündür güvenlik gerekçesiyle engelleniyor.

Amos, çarşamba günü Suriye'ye gitmeyi planladığını da söyledi.

BM'nin eski genel sekreterlerinden Kofi Annan da 10 Mart'ta, örgütün ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi olarak Suriye'yi ziyaret edecek.

RUSYA YENİ TASARIYA DA KARŞI ÇIKTI

Bu arada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye yaptırım teklifini daha önce veto eden Rusya, hazırlanan yeni teklifin de dengeli olmadığını söyledi.

Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, daha önceki belgenin çok az değiştirildiğini ve bu haliyle yeni teklifin de veto edilebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, Rusya'nın Suriye'de yeni bir iktidarın zorunluluğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

İngiliz büyükelçi: Esad bir kaç haftaya devrilir

Şam'daki Büyükelçiliğini kapatan İngiltere'nin Suriye Büyükelçisi Simon Collins ise, Esad rejiminin birkaç hafta içinde çökebileceğini söyledi.

Times gazetesine özel bir röportaj veren Collins, Suriye yönetimini "içi oyulmuş bir ağaç gövdesine benzetti.

Büyükelçi Simon Collins Suriye ordusunun yorgun ve moral bozukluğu içinde olduğunu, Suriye ekonomisinin de çökmeye başladığını belirtiyor.

"Bu durumda Rusya ve Çin bile savunulmazı savunmaktan vazgeçiyor" görüşünü ifade eden Collins, 'Ülke bir baraja benziyor. Çatlaklar var ve içeride basınç artıyor. Bir patlama olduğunda herşey çok çabuk çöküverecek. Esad'ın yıl sonuna kadar dayanabileceğini sanmıyorum. Çok daha önce devrilecek" diyor.

'ABD Suriye'yi vurmalı'

Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Cumhuriyetçi senatör John McCain, Amerika'nın, Suriye birliklerini hedef alan hava saldırıları düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Washington'da Senato'ya hitaben yaptığı konuşmada McCain, hava saldırılarının, Suriye halkını korumayı amaçlayan uluslararası çabaların bir parçası olması gerektiğini belirtti. Bu operasyonların, özellikle ülkenin kuzeyinde, rejim muhaliflerine destek olacağını belirten McCain, direnişçi gurupların, bu destek sayesinde siyasî ve askerî eylemlerini planlayabileceklerini savundu.

2008 yılında başkanlık seçimlerinde Barack Obama'nın rakibi olan McCain, Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin önde gelen üyesi.

Fransız askerleri Suriye’de iddisı

Öte yandan, Lübnan'da yayımlanan Daily Star gazetesi, Suriye ordusunun operasyon düzenlediği Humus kentinde 13 Fransız askerin yakalandığını iddia etti. Gazete, yakalanan askerlerin Humus kentinde bir sahra hastanesinde tutulduklarını yazdı.

Haberini Esad taraftarı bir Filistinli kaynağa dayandıran gazete "Fransız askerlerin neden Suriye'de oldukları henüz netleşmedi" ifadesini kullandı. Yakalanan askerlerin geçtiğimiz günlerde yaralı halde Humus'ta sıkışan iki Fransız gazetecinin kurtarılması için ülkeye gönderilmiş olabileceği iddia edildi.

Fransa yalanladı, Şam sessiz

İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan Fransa Dışişleri Bakanlığı yetkilileri 13 Fransız askerin Suriye'de yakalandıklarına ilişkin iddianın doğru olmadığını söyledi. Suriye topraklarında Fransız askeri olmadığını vurgulayan dışişleri yetkilisinin, söz konusu iddianın henüz Şam yönetimi tarafından da doğrulanmadığına işaret etmesi dikkat çekti.

Suriye'deki Beşşar Esad yönetimiyse iddialarla ilgili bir açıklama yapmadı. Lübnan gazetesi, Paris ve Şam hattında 13 Fransız askerin durumuna ilişkin görüşmelerin devam ettiğini yazdı.

Silah yardımı isteyen Suriye muhalefetinin gözü Türkiye'de

Bu arada Ankara, Suriye Ulusal Konseyi’nin Özgür Suriye Ordusu’nu silahlandırmak için bir büro kurma çağrısına cevap vermedi. Bu çağrıyı Paris’ten yapan Suriye Ulusal Konseyi, büronun Türkiye’de kurulması gerektiğini savunuyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Cuma günü Suriyeli muhalefet temsilcileriyle bir araya geldi. İki taraf da bu konuyu konuşmadıklarını, görüşmenin özellikle bu ay İstanbul’da yapılması planlanan yeni “Suriye’nin Dostları”toplantısına odaklandığını belirtiyor.

Türkiye, şu ana kadar Suriye’deki olaylardan kaçan 10 bin kişiye kucak açtı. Ankara, ayrıca Suriye muhalefetinin birleştiği çatı örgüt olan Suriye Ulusal Konseyi ve Özgür Suriye Ordusu’nun komuta kademesine ev sahipliği yapıyor. Tüm bunlara rağmen Türkiye, Suriye muhalefetini silahlandırdığı iddialarını resmen reddediyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?