banner15

Suriyelilere baskılar sadece ölümle bitmiyor

Baas güçlerinin Suriyeli muhaliflere yönelik baskıları sadece öldürme olayları ile bitmiyor. Buna işten atılmalar, işkenceler ve binlerce tutuklunun işkence görmesi de ekleniyor.

Suriyelilere baskılar sadece ölümle bitmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’deki gösterileri bastırmayı amaçlayan rejimin, göstericilerin ailelerini topluca cezalandırıldığı öne sürüldü.

Londra merkezli muhalif  ‘Suriye İnsan Hakları İzleme Grubu’nun raporuna göre, aile üyeleri rehin alınarak feci şekilde dövülüyor. Bu şekilde aranan gösterici de ailesini kurtarmak için teslim olmaya zorlanıyor.

Rapora göre, göstericilerin ailelerine ait evler yakılırken, bu kişileri saklayanların evleri de aynı akıbete uğruyor.

ŞEBİHA MİLİSLERİNE GÜNLÜK 100 DOLAR

Rejim yanlısı ‘Şebiha’ milislerinin, yakmadan önce evlerdeki değerli eşyaları çaldığını iddia eden muhaliflere göre, bu kişilere günlük 40-100 dolar para ödeniyor. Lazkiye’deki Esad ailesi ile bağlantılı olduğu belirtilen bu çetecilerin; göstericilere sert müdahale ve tutuklamalarda da askerlere destek verdiği kaydediliyor.

10 BİNLERCE TUTUKLU, KÖTÜ ŞARTLARDA TUTULUYOR

Suriye’de Mart ayından bu yana on binlerce göstericinin tutuklandığı tahmin ediliyor. Kalabalık ve pis koğuşlarda tutulan mahpuslar arasında bulaşıcı hastalıkların yayıldığı belirtiliyor. Şehir ve köyleri birbirine bağlayan yollarda kontrol noktaları kuran askerlerin, göstericileri gözaltına almaya devam ettiği vurgulanıyor.

ÜÇ HAFTA GÖZALTINA ALDIKTAN SONRA İŞTEN ATIYORLAR

Muhaliflere göre, gösterilere katıldığı tahmin edilen memurların maaşları da farklı bahanelerle ödenmiyor.

Gözaltına alınanlar, ‘devletin itibarını zedelemek’ ve ‘toplumsal barışı bozmak’la suçlanıyor. Gözaltı süresinin memurlar için özellikle üç haftayı aşması sağlanıyor. Böylece izinsiz 3 hafta işe gelmedikleri için memuriyetten çıkarılıyorlar.

ÖZEL HASTANELER KAPATILDI

Rapora göre, özel hastane ve eczaneleri kapatan polis, göstericileri tedavi için devlet hastanelerine başvurmak zorunda bırakıyor. Hastaneye gelenler, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınıyor.

Hastanelerde ise sadece ilkyardım hizmeti verilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 13:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35