banner39

Suriye'nin dostları bugün İstanbul'da toplanıyor

Rusya, Çin, Irak ve İran’ın katılmadığı Suriye’nin Dostları’nın ikinci toplantısına, Kofi Annan da yardımcısını gönderiyor

Ortadoğu 31.03.2012, 16:21 01.04.2012, 08:59
Suriye'nin dostları bugün İstanbul'da toplanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Dostları toplantısı, Türkiye'nin ev sahipliğinde bugün İstanbul'da başlayacak. Toplantı için 80 kadar ülke ve uluslararası örgüte davetiye gönderildi. Rusya, Çin ve İran toplantıya kalımazken, Kofi Annan’ın yerine yardımcısı toplantıya iştirak edecek. Toplantıya katılacak isimlerin başında ise ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geliyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası toplumun Suriye’deki krizi çözmeye yönelik çabalarını koordine etmek ve ortak bir tutum geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenecek olan Konferansa çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluştan Dışişleri Bakanı ve Genel Sekreter düzeyinde geniş katılım beklenmektedir” denildi.

Konferansta Suriye’de kan dökülmesinin biran önce durdurulması, güvenlik güçlerinin yerleşim yerlerinden çekilmesi, ihtiyaç sahibi Suriyelilere düzenli ve kesintisiz insani erişim sağlanması, Suriye’de muteber bir siyasi geçiş sürecinin başlatılması, Suriye’deki şiddet ortamından kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriye vatandaşlarına geçici koruma sağlanması gibi konularda ilgili BM ve Arap Ligi kararları çerçevesinde yürütülen uluslararası faaliyetler gözden geçirilecek ve önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar değerlendirilecek.

Toplantıda, BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın ortaya koyduğu 6 maddelik plan ile ilgili son durumun da ele alınması öngörülüyor.

RUSYA VE ÇİN KATILMIYOR

Çin ve Rusya, 1 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek ''Suriye'nin Dostları Konferansı''a yine katılmayacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, davetli olmalarına karşın İstanbul'daki konferansa katılmayacaklarını söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley de, Pekin yönetiminin "Suriye'nin Dostları" adlı uluslararası konferansa katılmayı düşünmediklerini duyurmuştu.

74 ÜLKE VE ÖRGÜT KATILIYOR

Dünya basının yakından takip ettiği İstanbul Kongre Merkezi'ndeki toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Zirvede tam 74 ülke temsil edilecek. Suriye'deki muhalif gruplar da İstanbul'a gelerek kendileri için alınan bu tarihi kararlara imza atacak. Esad rejimi üstündeki uluslararası baskının artırılmasının hedeflendiği konferansta, insani yardım koridoru için fon oluşturulması ve Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriyelilerin asli temsilcisi statüsünü alma konusu da masaya yatırılacak. Bombardıman altındaki Suriyelilere tıbbi malzeme ve telekomünikasyon yardımı götürülmesi, şiddetin durdurulması, güvenlik güçlerinin şehirlerden çekilmesi, ülke dışına kaçmak zorunda kalanların durumunun değerlendirilmesi zirvede ele alınacak konular arasında.

İSLAMİ STK’LAR EYLEM YAPACAK

İnsani Yardım Vakfı İHH, Özgür-Der, Medeniyet Derneği, Araştırma Kültür Vakfı, Anadolu Platformu, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hikmet Vakfı’nın da aralarında bulunduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Pazar günü Harbiye Orduevi önünde toplanarak basın açıklaması yapacak.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de aylardır reform vaadleriyle halkı kandırmaya çalışan Baas rejimi bir yandan cinayetlerini ara vermeksizin sürdürürken, şimdi de Kofi Annan planı ile dünyayı avutuyor. Bir yıldır süregelen katliamlar karşısında hiçbir somut adım atmayan BM, İslam İşbirliği Örgütü, Arap Birliği gibi kuruluşlar ise zirveler düzenleyip kınama kararları alarak bir şeyler yapıldığı izlenimi veriyorlar.

Türkiyeli Müslümanlar 1 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilecek “Suriye’nin Dostları” toplantısının da önceki toplantılar ve zirveler gibi anlamsız tartışmalarla heba edilmemesi için açık ve somut bir öneri sunuyor ve muhaliflerin silah taleplerinin acilen karşılanması gerektiğinin altını çiziyorlar” dendi.

Platform yarın yapacakları açıklamanın da bu yönde olacağını duyurdu.

İLK TOPLANTI TUNUS’TA YAPILMIŞTI

"Suriye'nin Dostları" konferansının ilki geçen ay Tunus'ta yapılmıştı. Geçtiğimiz şubat ayında düzenlenen ilk Suriye'nin Dostları Toplantısı'nın, Suriye'de şiddetin durması, insani yardımlara devam edilmesi ve siyasi sürecin başlatılmasının önemi noktasında kararlar alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü