banner39

Suriye'nin tarihi yağmalanıyor

IŞİD, Suriye'nin Rakka bölgesindeki 6. yüzyıldan kalma bir Bizans mozaiğini yok etti. IŞİD'in bu mozaikten bir Türk işadamının almak istemesi üzerine haberdar olduğu iddia edildi.

Ortadoğu 13.02.2014, 14:37 13.02.2014, 15:03
Suriye'nin tarihi yağmalanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Independent muhabiri Patrick Cockburn, Suriye'de zarar gören tarihi eserlere dikkat çeken bir habere imza attı. Haberde radikal grupların Bizans mozaikleri, Yunan ve Roma heykelleri gibi arkeolojik hazineleri yok etmeye başladığı iddia edildi. Cockburn’ün haberine göre, Suriyeli yetkililer "Türkiye, Irak ve Lübnan’da kolları olan bir çete Suriye’deki tarihi alanları soymak için yüzlerce kişiyi tuttu."

Haberde Suriye’nin zengin tarihi ve kültürel mirasına darbe vuran yağmacılıkta rol alan IŞİD, ülkenin kuzeydoğusunda büyük bir bölgeyi denetim altında tutarken Rakka kenti yakınlarında bulunan altıncı yüzyıla ait bir Bizans mozaiğini yok etti.

Cockburn, Suriyeli bir yetkilinin, “bir Türk işadamının Rakka’daki mozaikleri satın almaya geldikten sonra, IŞİD mozaikleri havaya uçurdu. O Suriyeli yetkili, açıklamasında, "12 ila 15 gün önce oldu bu. Bir Türk işadamı mozaikleri satın almak için Rakka'ya gelmişti. Bu şekilde İŞID'ın mozaiklerden haberi oldu ve gelip havaya uçurdular. Tamamen kayboldu" dedi.

Tarihi açıdan zengin Suriye’de birçok tarihi eserin çatışmalardan ötürü zarar gördüğü biliniyor.

Tarih yok oldu

Suriye'de savaş bir yandan 130 bin kişinin hayatını alıp, milyonlarca insanı evsiz bırakırken diğer yandan da aralarında UNESCO'nun koruma listesinde bulunan bazı tarihi yapıların yok olmasına neden oldu. Ülkede UNESCO'nun koruma listesinde bulunan altı yerin hepsi savaş sırasında yıkıma uğradı. Savaş üçüncü yılına girerken, bazıları beş bin yıllık bir miras enkaz altına gömüldü.

Halep'in Eski Çarşısı ve El-Kindi Hastanesi, Humus'un sokakları, Dera'daki Hz. Ömer Camii ve tabii Halep'teki Ümeyye Camii yok olan kültür hazinelerinden sadece birkaçı..

Suriye'de bulunan dünyanın en önemli ortaçağ kalelerinden biri Krak des Chevaliers, savaş uçakları ve topçu ateşi ile harabeye dönen yapılardan bir diğeri. Babilliler'den Asurlular'a, Yunan, Pers, Roma ve Araplar'a bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklarda Haçlılar ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan sayısız eser bulunuyordu. Tüm bu kültürlerin birlikte var olduğu Suriye artık bir harabe..

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de “Ölü Kentler” olarak bilinen antik bölgede ise hırsızların antika eser uzmanlarını nereleri kazmak gerektiğini öğrenmek için kullandığı belirtildi. Suriyelilerin de hazine bulmak için arkeolojik alanlara girdiği ve buldozerler kullanarak arama yaptığı yazıldı. Geçtiğimiz günlerde Ebla antik kentinde iki yağmacının bir mağarayı buldozerle boşaltmaya çalışırken hayatını kaybettiği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?